W jego skład wchodzi zespół składników materialnych i niematerialnych związanych z działalnością badawczo-rozwojową, czyli zespół pracowniczy, niezbędne oprogramowanie, sprzęt oraz prawa własności intelektualnej. Jako zorganizowana część przedsiębiorstwa mają zostać zbyte na rzecz firmy zależnej Newag IP Management. We wtorek nadzwyczajne walne zgromadzenie podjęło uchwałę w sprawie zbycia działu badań i rozwoju za nie mniej niż 65 mln zł.
Według zarządu Newagu powodem przeprowadzanej operacji jest budowa kompleksowego centrum badań i rozwoju w grupie. Obecnie trwają prace, do których przygotowywano się od dłuższego czasu. Newag IP Management zamierza, dzięki posiadanym zasobom pracowniczym, kompleksowo skupić się na rozwoju technologii. Newag IP Management od chwili powstania jest spółką w 100 proc. zależną od Newagu i nie jest planowana zmiana jego akcjonariatu.
Nowosądecka grupa od kilku lat wydaje kilkadziesiąt milionów złotych rocznie na rozwój oraz inwestycje. Taki poziom wydatków planuje również w kolejnych latach. Wydatki dotyczą m.in. inwestycji w nowe hale, maszyny i urządzenia oraz nowe projekty taborowe. Dla przykładu niedawno w Newagu odbyła się premiera elektrycznego zespołu trakcyjnego Impuls II, który zrealizowano dzięki pracom badawczo-rozwojowym.
Działalność Newagu IP Management nadal ma być w pełni komercyjna. To oznacza, że za świadczone usługi oraz udzielane licencje na rzecz spółek grupy Newag lub podmiotów trzecich będzie otrzymywał wynagrodzenie. TRF