Technologie

Play celuje już w 5 mln klientów

Play zrealizował tegoroczny cel: ma już około 4,5 mln użytkowników. Według właściciela, firma staje się samodzielna

Constantine Gonticas nadzoruje z ramienia Novatora projekty telekomunikacyjne w Polsce.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Około 4,6 mln klientów ma obecnie P4, operator sieci Play – powiedział „Parkietowi” Constantine Gonticas, członek rady nadzorczej spółki. Gonticas reprezentuje w radzie fundusz Novator, należący do islandzkiego miliardera Thora Bjorgolffsona.

[srodtytul]Więksi, niż plan zakładał [/srodtytul]

– Codzienne pozyskujemy 3 tys. klientów kontraktowych (w segmencie post-paid). Nasz nowy cel na ten rok to 5 mln użytkowników – powiedział Gonticas. Pierwotny plan na 2010 rok zakładał, że liczba klientów Playa sięgnie nieco ponad 4,5 mln.

W ocenie Gonticasa, najmłodszy z czterech największych operatorów komórkowych w kraju nie wymaga już podnoszenia kapitału. Może też samodzielnie spłacać dług bankowy, opiewający na 500 mln euro. – Od czerwca Play przynosi zysk na poziomie operacyjnym, nie licząc kosztów amortyzacji – powiedział Gonticas. Przyznał jednak, że na dywidendę z tej firmy właściciele muszą jeszcze zaczekać kilka lat.

Jak mówił wcześniej w lipcu Joergen Bang-Jensen, prezes P4, ostatnia transza dofinansowania ze strony udziałowców miała miejsce w pierwszym kwartale tego roku. Prezes podtrzymał wtedy prognozę na ten rok zakładającą wypracowanie dodatniej EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja).

Z 5 mln klientów pod koniec roku Play miałby ponad 11-proc. udział w rynku. Gonticas przyznał, że rację ma Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej, że w tej sytuacji ewentualną transakcję z którymś z trzech największych krajowych graczy w branży mógłby zablokować urząd antymonopolowy. – Nigdy nie zakładaliśmy, że sprzedamy Playa któremuś z polskich operatorów – zastrzegł jednak Gonticas.

Pytany, czy rozmiary Playa nie sprawiają, że najbardziej prawdopodobnym sposobem wyjścia z tej inwestycji jest wprowadzenie go na giełdę – zaprzeczył. Według niego polskim rynkiem telefonii komórkowej interesują się zagraniczni gracze z branży. Nie podał jednak ich nazw.

[srodtytul]UOKiK bardziej liberalny? [/srodtytul]

Zdaniem Gonticasa, nie jest też wykluczone, że z czasem podejście urzędów europejskich, które mają wpływ na koncentrację podmiotów gospodarczych, będzie coraz bardziej liberalne. – Jestem bardzo ciekawy, czy obserwowane w niektórych krajach liberalniejsze podejście, uwzględniające interes konsumenta, będzie coraz bardziej powszechne – powiedział. Pytany, w jakiej sytuacji jest obecnie Novator (fundusz i jego właściciel byli bezpośrednio dotknięci przez kryzys finansowy w Islandii, Thor Bjorgolfsson stracił część majątku), powiedział: – Oszczędzamy pieniądze, staramy się wydatkować ostrożnie. Play to obecnie największa inwestycja Novatora.

Na pytanie, czy fundusz będzie stać na wspieranie Playa przy starcie w przetargu na częstotliwości LTE (nowoczesna technologia bezprzewodowa) zapewnił, że tak, choć przypomniał też, że P4 dobrze radzi sobie już samo. Zasugerował także, że rynek długu dla funduszy private equity jest nadal trudny.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.