REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Tauron: KGHM dostanie miejsce?

Wszystko wskazuje na to, że już od jutra przedstawiciel KGHM będzie członkiem rady nadzorczej Tauronu Polska Energia
Foto: Fotorzepa, Szymon Laszewski SzL Szymon Laszewski

We wtorek odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki. W jego planie są zmiany w radzie nadzorczej. Ministerstwo Skarbu już wcześniej zapowiedziało, że zamierza się podzielić władzą w firmie z akcjonariuszami, którzy kupili walory Tauronu.

W czerwcowej ofercie miedziowy potentat objął 4,9 proc. akcji katowickiej grupy. Prezes KGHM Herbert Wirth deklaruje, że Polska Miedź cały czas dokupuje akcji Tauronu na giełdzie. Kilka tygodni temu zakomunikowano, że osiągnięty został próg 5,15 proc. Ile akcji obecnie ma w swoim portfelu KGHM? Obie strony odmówiły ujawnienia informacji, o jaki poziom chodzi. Wiadomo jednak, że próg 10 proc. nie został jeszcze przekroczony.

Jednak nawet jeżeli zostanie osiągnięty, to Polska Miedź i tak jeszcze dokupi nieco papierów Tauronu. Zarząd dostał od rady nadzorczej zgodę na uzyskanie maksymalnie 11,3-proc. udziału w akcjonariacie Tauronu.Przedstawiciele KGHM nie chcieli ujawnić, kogo zamierzają zgłosić do rady energetycznej spółki.

– Informacje osobowe będą podawane w trybie komunikatów giełdowych – uciął tylko Dariusz Wyborski, rzecznik Polskiej Miedzi. Do rady nie wejdzie raczej prezes Herbert Wirth, który zasiada już w nadzorze Polkomtelu.

Na razie tylko Ministerstwo Skarbu Państwa zgłosiło projekty uchwał dotyczące powołania dwóch członków i odwołania z rady jednej osoby. Można jednak przypuszczać, że również instytucje finansowe, które mają akcje Tauronu, chciałyby mieć swojego przedstawiciela w radzie.Na piątkowej sesji walory Tauronu potaniały 0,71 proc. Na zamknięciu płacono za nie po 5,56 zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA