Handel i konsumpcja

Walka o przejęcie kontroli nad łomżyńskim Pepeesem

Józef Hubert Gierowski chciał obsadzić swoimi ludźmi radę nadzorczą, a potem zarząd Pepeesu. Nie został wpuszczony na WZA, które przegłosowało emisję akcji. Udały się za to Gierowskiemu roszady w Perle
Foto: Archiwum

Znany inwestor giełdowy Józef Hubert Gierowski w poniedziałek w Browarze Perła wyrzucił z rady nadzorczej przedstawicieli drugiego udziałowca – Royal Unibrew. W środę próbował bezskutecznie przejąć władzę w giełdowym [link=http://www.parkiet.com/instrument/1943,4.html]Pepeesie[/link].

[srodtytul]Próba sił na WZA [/srodtytul]

Gierowski, który kontroluje akcje Pepeesu poprzez fundusz Midston Development (do niego należy 28,2 proc. walorów, ale drobne pakiety ma też Browar Perła i kojarzona z Gierowskim spółka Jantar), na WZA przyjechał w asyście osób, które miały wejść do rady nadzorczej i zarządu – twierdzi Krzysztof Borkowski, przewodniczący RN Pepeesu, do którego należy 6,5 proc. głosów.

– Ponadto razem z przedstawicielami kancelarii Salans, która go reprezentowała, przyjechały osoby o muskularnej budowie ciała i chciały wejść na walne jako pełnomocnicy. Podejrzewam, że miały one zaprowadzić porządek w firmie po ewentualnej zmianie rady nadzorczej i odwołaniu zarządu – dodaje Borkowski.

Midston nie dokonał jednak roszad we władzach spółki, bo nie został wpuszczony na WZA, a uchwała o zmianach w RN nie została w końcu poddana pod głosowanie. Przedstawiciele kancelarii Salans w środę zapewniali, że dopełnili wszystkich formalności związanych z rejestracją akcji na walne zgromadzenie. Co na to zarząd Pepeesu? – Zarząd stoi na stanowisku, że lista akcjonariuszy uprawnionych do udziału na walnym zgromadzeniu została przygotowana w sposób prawidłowy, a zgromadzenie to zostało przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem i podjęło ważne uchwały. Z uwagi na realne ryzyko procesu sądowego ujawnianie jakichkolwiek dalszych szczegółów pozostaje w sprzeczności z interesem spółki – twierdzi prezes Andrzej Kiełczewski.

[srodtytul]Sprzeciw wobec uchwał [/srodtytul]

[link=http://www.parkiet.com/artykul/23,815236_Pepees_Przepychanki_na_walnym.html]W środę Marcin Tofel z kancelarii Salans zapewniał „Parkiet”[/link], że Midston, będąc na WZA, zablokowałby emisję 16,6 mln akcji po 6 groszy dla osób zarządzających Pepeesem i emisję do 166 mln walorów (teraz kapitał dzieli się na 83 mln papierów) sprzedawanych po 50 groszy z prawem poboru. Ostatecznie odstąpiono od głosowania uchwały o emisji dla menedżerów. Przegłosowane zostało tylko podwyższenie kapitału z zachowaniem prawa poboru. Do uchwał podjętych na WZA sprzeciw wniosły Browar Perła i Jantar. Czy te spółki będą domagać się unieważniania uchwał przez sąd. Wczoraj nie udało nam się skontaktować z Tofelem i Gierowskim. Midston planuje złożyć w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i przygotować powództwo wobec członków zarządu.

Nasi rozmówcy twierdzą, że emisja akcji ma nie tylko zapewnić spółce pieniądze na budowę instalacji do produkcji skrobi z pszenicy, ale powinna też spełnić inny cel. Ma ograniczyć udział Gierowskiego w kapitale firmy. Na rynku spekuluje się, że biznesmen nie ma pieniędzy na objęcie nowych walorów Pepeesu. Poza Gierowskim i Borkowskim znaczącymi akcjonariuszami giełdowej spółki są: Grabski Inwestycje (10,36 proc.) oraz Richie Holding (7,3 proc.

[srodtytul]Źle się dzieje w Perle[/srodtytul]

Dwa dni przed WZA Pepeesu Gierowski, który poprzez spółkę Southbeach Development kontroluje 51 proc. udziałów w Browarze Perła, wyrzucił z rady nadzorczej trzy osoby reprezentujące duński Royal Unibrew (ma 49 proc. udziałów). Przepadła uchwała o podwyższeniu kapitału Perły (w ubiegłym roku miała 2,5 mln zł straty). Pierwotnie za nowe akcje do firmy miała zostać wniesiona warszawska kamienica (przy ul. Kredytowej), która należała do Gierowskiego. Sytuacja skomplikowała się po tym, jak sąd stwierdził, że kamienica nie należy do Gierowskiego, tylko do Skarbu Państwa.

Z kolei Duńczycy stanowczo odmówili dokapitalizowania spółki, nie chcąc inwestować kolejnych pieniędzy w biznes, nad którym nie mają kontroli (za 49 proc. udziałów zapłacili 60 mln zł). Z informacji „Parkietu” wynika, że w Perle szykuje się kolejne WZA. Zostanie zwołane na wniosek Duńczyków. W porządku obrad znajdzie się punkt o zmianach w radzie nadzorczej w drodze głosowania grupami. Royal Unibrew, choć jest znaczącym udziałowcem Perły, ma ograniczoną wiedzę o tym, co dzieje się w spółce. W 2008 r. rada nadzorcza zebrała się kilka razy, a do maja tego roku Duńczycy nie znali nawet wyników finansowych browaru.

[ramka][b]Nowa emisja[/b]

Jeżeli Pepees wyemitowałby 166 mln walorów (cena ma wynieść 0,5 zł), a firmy kojarzone z Józefem Hubertem Gierowskim nie objęłyby należnych im z tytułu prawa poboru akcji – to jego udział w kapitale szacowany teraz na około 35 proc. spadłby do 11 proc. To uniemożliwiłoby mu przejęcie kontroli nad łomżyńską firmą.[/ramka]

[link=http://www.parkiet.com/forum/viewtopic.php?p=5145459#5145459]Obserwuj dyskusję na temat spółki na forum parkiet.com »[/link]

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.