Firmy

Rosną zyski BioMaximy

Spółka prowadzi intensywne działania mające na celu zwiększenie sprzedaży na rynkach zagranicznych.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Przychody notowanej na NewConnect spółki działającej na rynku diagnostyki laboratoryjnej w I kwartale  2016 r. wzrosły w ujęciu rocznym o ponad 11  proc. do 5,85 mln zł. Zysk netto wzrósł natomiast o 7,5 proc. do 444 tys. zł. Zdaniem zarządu wyniki byłyby jeszcze lepsze gdyby nie 30 proc. spadek realizowanych zamówień dla kontrahenta z Danii. Zarząd BioMaximy przewiduje jednak, że wartość kontraktów na tym rynku będzie się zwiększała w najbliższych miesiącach.

- Najistotniejszy jest fakt, że spółka zamknęła pierwszy kwartał zgodnie z założonym na ten rok budżetem. Ostatnie pięć kwartałów pokazuje, że wkroczyliśmy na ścieżkę stabilnego wzrostu przychodów ze sprzedaży oraz osiąganych zysków. Doprowadziliśmy również do bardzo dobrej sytuacji finansowej pozwalającej nam finansować kolejne inwestycje, które mogą poprawić zarówno nasze przychody, jak i wysokość zysku - komentuje Henryk Lewczuk, prezes zarządu BioMaximy.

W styczniu 2016 r. przedstawiciele firmy uczestniczyli w targach Arab Health w Dubaju, co owocuje obecnie zacieśnianiem współpracy z zagranicznymi kontrahentami. W I kwartale tego roku zrealizowane zostały pierwsze zamówienia od nowych dystrybutorów z Palestyny, Ukrainy i Somalii. Z kolei nowy kontrahent z Kazachstanu jest w trakcie rejestracji produktów emitenta, a dystrybutor z Indii testuje jego analizatory oraz testy. BioMaxima prowadzi również bardzo zaawansowane rozmowy z nowymi dystrybutorami z Nigerii oraz Pakistanu. Natomiast nowy dystrybutor firmy z Indonezji przeprowadza obecnie proces rejestracji odczynników biochemicznych produkowanych przez emitenta. Podejmowane działania na rynkach zagranicznych powinny zdaniem zarządu przełożyć się na umacnianie jego pozycji rynkowej oraz wzrost wartości sprzedaży produktów w eksporcie.

- Udział w międzynarodowych wystawach takich jak Medica czy Arab Health jest kosztowny, ale jednak niezbędny, jeżeli chcemy odnosić sukcesy w eksporcie. Bardzo duże nadzieje wiążemy z opracowywanym przez nas własnym analizatorem biochemicznym, który chcielibyśmy zaprezentować na jesiennych targach w Dusseldorfie - mówi Piotr Rubaj, wiceprezes zarządu  BioMaximy.

Przed godz. 11 akcje spółki wyceniane były na 5,02 zł ( +0,2 zł). Od początku roku kapitalizacja spółki wzrosła o 21 proc. i wynosi obecnie 15,3 mln zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.