Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.01.2016 06:01 Publikacja: 26.01.2016 05:00
Foto: GG Parkiet
Zarząd producenta hydrauliki planuje na ten rok spore inwestycje, w związku z tym trudno w tym momencie określić wielkość dywidendy. Oprócz środków własnych zamierza także wykorzystać dotacje unijne i kredyty. Znaczna część funduszy będzie dedykowana segmentowi wielkogabarytowemu, który zapewnia obecnie 7 proc. obrotów. Zarząd Hydrotoru dostrzega w tym segmencie duży potencjał.
– W zakresie obróbki wielkogabarytowej nie mogliśmy w 2015 r. odpowiedzieć w całości na popyt zgłaszany przez naszych klientów. Moce produkcyjne w naszym zakładzie są ograniczone, stąd konieczność przeprowadzenia inwestycji – tłumaczy prezes Hydrotoru. Inwestycje zwiększą potencjał produkcyjny spółki o 30–40 proc., a ich realizacja potrwa do końca tego roku. Większej sprzedaży w obszarze obróbki wielkogabarytowej Kropiński spodziewa się od początku 2017 r. – Sprzedaż uzyskiwana z tego segmentu powinna wzrosnąć do 10–12 proc. całości obrotów. Patrząc na potencjał europejskiego rynku obróbki wielkogabarytowej oraz na duże zapotrzebowanie zgłaszane przez naszych klientów, w dłuższej perspektywie moglibyśmy podwoić lub potroić produkcję w tym zakresie – podkreśla. Przekonuje, że IV kwartał zeszłego roku przebiegał zgodnie z oczekiwaniami zarządu. – Otoczenie rynkowe było podobne jak w poprzednich kwartałach, niemniej czujemy pewien niedosyt, jeżeli chodzi o sprzedaż zagraniczną – przyznaje Kropiński. Obecnie eksport stanowi 35 proc. w strukturze sprzedaży Hydrotoru, z czego głównym odbiorcą wyrobów spółki są Niemcy. Produkty trafiają także do Stanów Zjednoczonych, Francji, nawet Egiptu i Iraku. – Wnioskując z rozmów z naszymi kontrahentami, sprzedaż zagraniczna w tym roku powinna być motorem wzrostu. Spodziewamy się, że udział eksportu w obrotach spółki będzie się w kolejnych latach systematycznie zwiększać – twierdzi Kropiński. Przyznaje, że z pewnymi obawami odbiera sygnały płynące do Europy z Chin. – Na razie jednak nasi partnerzy z Niemiec zapewniają, że nie ma podstaw do niepokoju – mówi. Rynek polski dla produktów Hydrotoru od wielu lat gwarantuje stabilizację i w tym zakresie Kropiński nie spodziewa się zmian.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Portfel zamówień na historycznym szczycie, ale jego przekuwanie na przychody i zyski nie będzie błyskawiczne. Cel na ten rok to poprawa względem 2024 r.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zarysowana na początku kwietnia przez szefa NBP perspektywa obniżek stóp podniosła notowania akcji części deweloperów. W start nowego cyklu, po słabym pod względem sprzedaży mieszkań I kw., wierzą już prawie wszyscy. Jak może wyglądać scenariusz ożywienia?
Część inwestorów pozbywa się papierów, godząc się z utratą aż 40 proc. wartości nominalnej. Wyprzedaż odbywa się przy relatywnie małych obrotach. Nadchodzą ważne terminy.
Rosnące koszty pracowników skłonią deweloperów do korzystania z prefabrykacji – oczekuje firma, która zabiega też o zlecenia na obiekty komunalne.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W maju i czerwcu deweloperska grupa ma do wypłaty kilka transz odsetek polskim obligatariuszom. To będzie pierwszy test przed lipcowym testem spółki matki, która musi wykupić newralgiczną serię.
Fundamenty są bez zmian, a bieżąca wycena rynkowa jest znacznie wyższa od wartości wynikających z metod DCF i porównawczej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas