REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Czytelnicy pytają: Co się dzieje z lokatami po śmierci właściciela?

Zgromadzone przez zmarłego środki pieniężne na lokatach bankowych wchodzą co do zasady w skład masy spadkowej.

Anna Rogowska, Kancelaria Prawna R. Jedynak A. Rogowska

Foto: GG Parkiet

To oznacza, że uprawnionymi do otrzymania środków pieniężnych zgromadzonych przez zmarłego posiadacza lokaty oszczędnościowej będą wyłącznie spadkobiercy. Spadkobierca będzie mógł zwrócić się do banku o wypłacenie mu tych środków dopiero wówczas, gdy będzie mógł wykazać swoje uprawnienie, a zatem wtedy, gdy będzie dysponował postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnym poświadczeniem dziedziczenia.

Aby uzyskać postanowienie sądowe, należy złożyć stosowny wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, ze wskazaniem, kto jest spadkobiercą, czy dziedziczenie następuje na podstawie testamentu czy też w drodze dziedziczenia ustawowego. Sąd właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Po rozpoznaniu sprawy, ale nie wcześniej niż w terminie sześciu miesięcy od śmierci spadkodawcy, sąd wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wskazując, kto i w jakiej części dziedziczy spadek. Może rozstrzygnąć sprawę także wcześniej, ale pod warunkiem, że wszyscy spadkobiercy złożą oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA