REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Świnki lepsze niż obrazy

Złote lub srebrne numizmaty o kolekcjonerskiej wartości są doskonałą lokatą. Na co dzień masowo kupujemy złote ruble lub dolary.

Złoty dukat Jana Kazimierza z 1660 r. (powiększenie) na październikowej aukcji będzie miał cenę wywoławczą 350 tys. zł.

Foto: Fotorzepa

Złote monety tradycyjnie uważane są  w Polsce za lokatę z gwarancją. Ich ceny nie spadły w tej samej proporcji jak cena złota w ostatnim czasie.   Najpopularniejsze są dwudziestodolarówki i rosyjskie ruble, tak zwane „świnki". Złota dwudziestka dziś sprzedana na złom, w cenie kruszcu, kosztuje  4,2 tys. zł. Oczywiście nikt jej nie sprzedaje na złom. Antykwariaty kupują ją po 4,7 tys. zł, a sprzedają po 5 tys. zł. Premia ponad wartość kruszcu wynosi teraz  kilkanaście procent.

Ukochane dwudziestodolarówki

Złota dwudziestka to pojęcie uniwersalne, znane na świecie. Wśród antykwariuszy i kolekcjonerów numizmatów krąży opinia, że Polska jest  trzecim krajem na świecie, jeśli chodzi o zasoby złotych dwudziestek skumulowanych przez prywatnych inwestorów. Pierwsze są Stany Zjednoczone, druga Szwajcaria.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA