#WykresDnia: Przedwyborcza zmienność na Wall Street

Traderzy obstawiają, że wybory w USA zachwieją spokojem na rynku. Indeksy Vix i VStoxx pokazują oczekiwania dotyczące zmienności wokół potencjalnego rewanżu Biden-Trump.

Publikacja: 29.03.2024 09:19

#WykresDnia: Przedwyborcza zmienność na Wall Street

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GJwWL4vXwAAphRN?format=jpg&name=small

Inwestorzy giełdowi zaczęli obstawiać wzrost zmienności w okolicach listopadowych wyborów w USA, które prawdopodobnie będą świadkami zaciętego rewanżu pomiędzy prezydentem Joe Bidenem a jego poprzednikiem Donaldem Trumpem.

Kontrakty futures powiązane z wartością indeksu Vix – tak zwanego „miernika strachu”, który mierzy oczekiwania dotyczące krótkoterminowych wahań indeksu giełdowego S&P 500 – wyceniają wzrost napięć na rynku w tygodniach przed wyborami i po ich zakończeniu do ankiet.

Poprzednie wybory wywołały wahania na rynku, dając inwestorom powód do obstawiania lub zabezpieczania się wokół nich. Niespodziewane zwycięstwo Trumpa nad Hillary Clinton w listopadzie 2016 r. doprowadziło do przejściowego spadku cen kontraktów terminowych na S&P 500, zanim akcje zaczęły zyskiwać.

Jednak „w tym roku inwestorzy zaczęli wyceniać wygraną w wyborach Vix znacznie wcześniej niż w przeszłości”, powiedziała Financial Times Mandy Xu, szefowa wywiadu rynku instrumentów pochodnych w operatorze giełdy Cboe Global Markets, który generuje indeks zmienności. Zwykle „dwa do trzech miesięcy wcześniej zaczynasz to widzieć” – dodała.

Inwestorzy nie mogą bezpośrednio handlować Vix. Zamiast tego mogą kupować kontrakty futures, których cena odzwierciedla miejsca, w których według traderów Vix będzie notowany w różnych momentach w nadchodzących miesiącach.

Krzywa Vixa w ciągu najbliższych sześciu miesięcy wykazuje stały wzrost z obecnego poziomu 12,8. Następnie ceny przekraczają 20 w przypadku kontraktów październikowych, które wygasają tuż po dniu wyborów 5 listopada.

Czytaj więcej

#WykresDnia: Rynek obligacji rządowych USA wart 27 bilionów dolarów

Podobny wzrost cen pod koniec roku występuje w przypadku indeksu VStoxx, który śledzi europejski indeks Euro Stoxx 50. Oczekiwania rynkowe dotyczące większej zmienności maleją w przypadku kontraktów wygasających w następnym miesiącu

Rynek przechodzi przez okres stosunkowo niskiej zmienności. Od początku 2023 r. indeks Vix utrzymuje się poniżej swojej historycznej średniej wynoszącej około 20 pkt, pomimo niepewności co do ścieżki inflacji i stóp procentowych. VStoxx w tym miesiącu spadł do najniższego poziomu od pięciu lat.

Wykres liniowy przedstawiający zmienność na amerykańskich i europejskich rynkach akcji znajduje się na najniższym poziomie od wielu lat.

Kształt krzywej kontraktów terminowych Vix kontrastuje z sytuacją sprzed czterech lat, kiedy rozprzestrzenianie się wirusa korony spowodowało natychmiastową zmienność znacznie powyżej oczekiwań na listopad 2020 r., kiedy Biden pokonał Trumpa w porażce, do której były prezydent nie chciał się przyznać. Na początku 2016 r. kontrakty terminowe Vix nie wykazały gwałtownego wzrostu oczekiwanej zmienności rynku w związku z nadchodzącymi wyborami.

Ostatnie sondaże wskazują, że Biden i Trump idą łeb w łeb, a ponieważ inwestorzy generalnie nie znoszą niepewności, analitycy UBS napisali w zeszłym tygodniu, że „nie byliby zaskoczeni pewnym wzrostem zmienności na rynkach akcji” w miarę zbliżania się wyborów.

Nicole Inui i Alastair Pinder, stratedzy kapitałowi HSBC, powtórzyli te prognozy w poniedziałkowej notatce dla klientów pisząc, że spodziewają się, że wybory przyczynią się do „bardziej niestabilnej” drugiej połowy roku.

Ograniczona zmienność nie jest niczym niezwykłym, gdy rynki akcji rosną, tak jak ma to miejsce w Europie i USA od końca października. Goldman Sachs, Bank of America i Société Générale podniosły niedawno swoje prognozy na koniec roku dla S&P, który w 2024 r. zanotował kilkanaście rekordowych zamknięć.

Jednak niektórzy analitycy zasugerowali ostatnio, że rozwój funduszy akcji notowanych na giełdzie, które uwzględniają opcje w swoich strategiach, może sztucznie uciskać Vix.

Dealerzy tego rodzaju produktów są skłonni kupować akcje, gdy rynek spada i sprzedawać, gdy rosną. Jak wynika z marcowego raportu Banku Rozrachunków Międzynarodowych, w ten sposób dealerzy „skutecznie tłumią ruchy cen” indeksu S&P.

– Błyskawiczny wzrost liczby produktów strukturyzowanych zwiększających rentowność powiązanych z S&P 500 w ciągu ostatnich dwóch lat szedł w parze ze spadkiem wartości Vix w tym samym okresie – napisano w raporcie.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty