https://pbs.twimg.com/media/Fw-8E2qakAclfh_?format=png&name=900x900

Dzięki zapierającemu dech w piersiach wzrostowi w czwartek, Nvidia może wkrótce zdobyć miejsce w najbardziej elitarnym klubie na Wall Street, praktycznie z dnia na dzień. Producent chipów odnotował w czwartek wzrost jego akcji o 26 proc., podnosząc jego wartość rynkową do prawie 1 biliona dolarów, czyli około 950 miliardów dolarów, na FactSet. Na środowym zamknięciu było to 755 miliardów dolarów.

Sugeruje to wzrost wartości rynkowej firmy o ponad 160 proc. w tym roku – a jej akcje przeżywają boom inwestycyjny w technologiach sztucznej inteligencji, wywołany miażdżącym debiutem wielojęzycznego narzędzia OpenAI ChatGPT.

W najnowszym komunikacie o wynikach producent chipów z Santa Clara prognozował swoje przychody za kwartał do lipca na 11 miliardów dolarów. Liczba ta za trzy miesiące do kwietnia wyniosła 7,19 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 19 proc. w porównaniu z poprzednim okresem.

Dyrektor generalny Nvidii, Jensen Huang powiedział, że firma „znacząco zwiększa naszą podaż, aby sprostać rosnącemu popytowi” na swoje produkty do centrów danych.

– Przemysł komputerowy przechodzi dwie jednoczesne przemiany – przyspieszone przetwarzanie i generatywną sztuczną inteligencję – powiedział Huang w komunikacie o zarobkach. Przy dużym zainteresowaniu inwestorów Nvidią, jej założyciel Huang również odnotował w tym roku gwałtowny wzrost wartości netto do 27,3 miliarda dolarów.

Nvidia stałaby się piątą amerykańską spółką notowaną na giełdzie, która jest obecnie warta 1 bilion dolarów. Apple otworzyło klub w 2018 roku. Dołączyły do niego Microsoft, Alphabet i Amazon.

– Pod koniec 2021 roku zaczęliśmy publikować analizy sugerujące, że Nvidia stanie się pierwszą firmą półprzewodnikową z kapitalizacją rynkową na poziomie biliona dolarów – powiedział analityk Needham Rajvindra Gill. – Chociaż w latach przejściowych było kilka szczytów i dolin, wierzymy, że Nvidia jest w stanie osiągnąć taką wycenę w miarę upływu czasu.

Wszystkie oczy skierowane są na Nvidię po tym, jak prognozowała sprzedaż w wysokości 11 miliardów dolarów w drugim kwartale roku fiskalnego 2024 pod koniec środy, powołując się na popyt na jej procesory graficzne, które obsługują aplikacje sztucznej inteligencji, takie jak Google, Microsoft i twórca ChatGPT OpenAI. Ta prognoza zdmuchnęła Wall Street i zmieniła szum sztucznej inteligencji napędzający akcje w rzeczywiste wyniki.

– Klienci „ścigają się”, aby sprostać dużym modelom językowym (LLM) i generatywnemu popytowi opartemu na sztucznej inteligencji we wszystkich głównych modalnościach – dodał Gill. – Widzimy prawie wszystkie przeszłe przeciwności za nami i spodziewamy się, że firma wkrótce zaspokoi prawdziwy popyt związany ze sztuczną inteligencją.

Akcje spółki wzrosły już o 108 proc. na rok przed czwartkową sesją. Szokujące prognozy sprzedaży Nvidii – ponad 50 proc. powyżej 7,15 miliarda dolarów przewidywanych przez analityków w tym kwartale – niemal z dnia na dzień podniosły jej kapitalizację rynkową.

Vivek Arya z Bank of America powiedział, że podwyżka perspektyw Nvidii w bieżącym kwartale jest największa, jaką firma widział w swoich analizach, a kapitalizacja rynkowa firmy zbliża się do „1 biliona i więcej”. Arya i kilku innych analityków w czwartek podniosło swoją cenę docelową akcji – przy czym jeden widział aż 64-proc. wzrost od środowego zamknięcia.

Gwałtowny wzrost Nvidii pomógł również podnieść zapasy innych producentów chipów i firm związanych z AI, w tym ASML Holding NV i Advanced Micro Devices Inc. Perspektywy pokazują, że Nvidia czerpie jeszcze większe korzyści z szaleństwa AI, niż sądzono. Pod rządami Huanga firma stała się czołowym dostawcą komponentów do szkolenia oprogramowania sztucznej inteligencji. Pomogło to przetrwać szersze spowolnienie wydatków na technologię.

Pod względem wartości rynkowej producent chipów jest osiem razy większy od Intel Corp., firmy, która w zeszłym roku miała ponad dwa razy więcej rocznych przychodów niż Nvidia. Przychody w pierwszym kwartale przebiły szacunki o największą marżę od pięciu lat. A prognoza firmy dotycząca sprzedaży w tym okresie jest o 53 proc. wyższa niż przewidywali analitycy, co oznacza rekordową sumę kwartalną.