Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jest pan członkiem Narodowej Rady Gospodarczej przy rządzie Republiki Czeskiej, której zadaniem jest m.in. znalezienie recepty na zakończenie kryzysu. Jaką więc receptę udało się panu znaleźć?
(śmiech) Kryzys nie zaczął się ani w Czechach, ani w Polsce, i tutaj też nie zostanie pokonany. To jest poza naszą mocą. Jedyny sposób, by z nim walczyć, to robić to wspólnie. Jeden kraj nie da rady. Co jednak może zrobić w trakcie kryzysu mała gospodarka? Przede wszystkim nie przyciągać nadmiernej uwagi np. swoim deficytem budżetowym i głupimi decyzjami politycznymi. Trzeba uspokajać rynki za pomocą stabilności. Czechy, Polska i inne kraje naszego regionu powinny się skupić bardziej na stabilności niż nawet na wzroście gospodarczym. Należy zwalczać korupcję i czynić finanse publiczne bardziej transparentnymi, pracować bardziej nad podażową stroną gospodarki i zapomnieć o dalszym zadłużaniu się. Nawet tak duże gospodarki jak niemiecka i amerykańska zbliżają się do punktu, w którym finansowanie długu będzie dla nich coraz trudniejsze.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
I półrocze to czas mocnego wzrostu kursów akcji deweloperów, choć wyraźna poprawa koniunktury na rynku mieszkaniowym spodziewana jest jesienią. Zdaniem analityków, potencjał wzrostu wycen wybranych firm jeszcze się nie wyczerpał.
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.