Łączne zdolności produkcyjne fabryk w Inowrocławiu i Janikowie wynoszą 1,2 mln ton. W segmencie tym działają także należące do grupy zakłady w Niemczech i Rumunii, które dysponują potencjałem wytwórczym na poziomie 0,57 i 0,43 mln ton rocznie. Jak informują władze Ciechu, udział grupy w rynku w Polsce sięga niemal 100 proc., w Europie wynosi około 15 proc., a na rynku światowym około 4 proc. Największym producentem w Europie jest koncern Solvey, który posiada fabryki w siedmiu lokalizacjach. Jego łączne europejskie moce produkcyjne sięgają 5 mln ton. Drugą pozycję na rynku zajmuje właśnie Ciech, ze zdolnościami produkcyjnymi 2,2 mln ton. Zbliżonym  do Ciechu potencjałem wytwórczym dysponuje  też rosyjska grupa Bashkhim z fabrykami: Soda Sterlitamak i Berezniki Soda Plant. Europejski rynek sody kalcynowanej oceniany jest na około 11 mln ton, z czego na Europę Zachodnią przypada 6,2 mln ton. Struktura zużycia sody kalcynowanej od wielu lat nie ulega większym zmianom. Popyt uzależniony jest głównie od zapotrzebowania na szkło – około 30 proc. sody kalcynowanej przeznacza się do produkcji szklanych opakowań.

Kolejnym produktem polskiej spółki jest soda oczyszczona. Ciech szacuje swój udział w tym rynku na 14-15 proc. w Europie i 4 proc. globalnie. Soda oczyszczona produkowana jest w dwóch należących do grupy zakładach sodowych: w Inowrocławiu i Stassfurcie, w których zdolności produkcyjne kształtują się odpowiednio na poziomie 70 tys. i 52 tys. ton. Soda Polska Ciech jest jedynym producentem sody oczyszczonej w kraju z udziałem rynkowym na poziomie 70 proc. Udziały w rynku niemieckim wynoszą około 20 proc. Największym producentem w Europie i na świecie jest koncern Solvay, który posiada fabryki w kilku krajach. Łączne europejskie moce wytwórcze tego producenta wynoszą niecałe 0,67 mln ton rocznie. Drugim ważnym konkurentem Ciechu jest TATA Chemicals z mocami na poziomie 135 tys. ton, natomiast polska grupa zajmuje trzecią pozycję w Europie. Do europejskiej czołówki należy także Novacarb.

Na rynku krajowym Ciech jest też największym producentem soli warzonej z mocami wytwórczymi 590 tys. ton rocznie. Udział grupy w polskim rynku soli warzonej wynosi 70 proc. Również w tym przypadku największym producentem soli w Europie jest Solvay.