Co ma zrobić klient zagraniczny?
Osoby, które rozliczają się ze swoich podatków poza Polską, mogą również otrzymywać PIT-8C. Bardzo często zastanawiają się one, czy muszą w Polsce składać zeznanie PIT-38, zwłaszcza jeśli były kiedyś zarejestrowane jako podatnicy w Polsce, miały numer NIP lub są nadal zameldowane na terenie naszego kraju.
Takie osoby, mówiąc dokładniej – nierezydenci, zobowiązane są do rozliczenia się z dochodów z odpłatnego zbycia instrumentów finansowych w kraju miejsca faktycznego zamieszkania, a mówiąc w większym uproszczeniu, w kraju, w którym rozliczają się ze swoich pozostałych dochodów. Oczywiście powinny one uwzględnić w swoim zagranicznym rozliczeniu podatkowym dochody wykazane w PIT-8C, jednak z następującymi zastrzeżeniami:
W praktyce więc informacja PIT-8C nie jest przydatna dla osób zagranicznych, które muszą uwzględnić w innym kraju dochody z inwestowania?na rynku kapitałowym w Polsce, z poszanowaniem odrębnych przepisów podatkowych.
Największe problemy z rozliczeniem mogą mieć ci, którzy nadal są zameldowani pod polskim adresem, lub co gorsza figurują w systemie podatkowym urzędów krajowych. W ich przypadku urząd skarbowy może uznać, że skoro są zameldowani w Polsce, to przebywają tu z zamiarem stałego pobytu, a więc zeznanie PIT-38 powinni złożyć.
Zakończenie
Prawidłowe rozliczenie zeznania PIT-38 może być w skrajnych przypadkach bardzo skomplikowane, a dodatkowo może wywoływać reakcję urzędu skarbowego, zwłaszcza w przypadku, gdy osobiście poprawimy lub uzupełnimy dane przekazane nam w PIT-8C. Nie powinno nas to jednak odstraszać od aktywnego analizowania naszych transakcji, bo prawie zawsze odpowiedzialność za złożone zeznanie i wpłacony podatek spadnie na nas.
PIT-38 do jedna z najprostszych deklaracji podatkowych w Polsce, ale tylko z pozoru. Nie ilość rubryk decyduje o złożoności procesu dochodzenia do prawidłowego wyniku podatkowego, lecz kiepska jakość przepisów ustawy PIT. Miejmy tego świadomość, bo tzw. podatek giełdowy to chyba najbardziej skomplikowany podatek dochodowy w polskim systemie prawnym.