Obowiązujące od 1 kwietnia 2012 r. zmiany w przepisach podatkowych wyeliminowały z rynku tak zwane lokaty antybelkowe. Po wprowadzeniu zmian, większość produktów oszczędnościowych kierowanych do inwestorów indywidualnych podlega opodatkowaniu według stawki 19?proc. Wciąż pozostało jednak kilka atrakcyjnych form inwestowania bez podatku lub korzystających z preferencji podatkowych. Wybrane z nich omawiamy w poniższym artykule.
Polisolokaty
Polisy lokacyjne (polisolokaty) to produkty w formie ubezpieczenia, które pozwalają jednocześnie na zysk odsetkowy podobny do zwykłej lokaty. Inwestor przystępuje tu do grupowej umowy ubezpieczenia na życie i dożycie, a lokowany kapitał stanowi składkę ubezpieczeniową. Wypłata świadczenia następuje po dożyciu przez ubezpieczonego do końca okresu ubezpieczenia, co odpowiada terminowi dla zwykłej lokaty. Kwota uzyskana przez inwestora, czyli wpłacony kapitał powiększony o kwotę równoważną odsetkom, jest zwolniona z PIT na mocy wyraźnego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku polisolokat brak jest maksymalnej wysokości, co było ograniczeniem przy inwestowaniu w lokaty antybelkowe.
Polisolokaty wydają się więc dobrym „zamiennikiem" lokat antybelkowych. Należy jednak pamiętać, że zapewniają one mniejsze bezpieczeństwo kapitału niż tradycyjne lokaty bankowe. Polisolokaty są bowiem objęte gwarancją wypłaty środków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w wysokości 50 proc., jednak nie więcej niż 30 tys. euro, podczas gdy depozyty bankowe do 100 tys. euro są gwarantowane w całości przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Indywidualne Konta Emerytalne (IKE)
Bezpodatkowym rozwiązaniem dla osób oszczędzających z myślą o emeryturze są indywidualne konta emerytalne. Dochody z oszczędzania na IKE są bowiem zwolnione z PIT.
Choć można mieć tylko jedno IKE, zaletą jest możliwość jego założenia w preferowanej instytucji finansowej: w funduszach inwestycyjnych, domach maklerskich, zakładach ubezpieczeń na życie (w formie umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym), w bankach, a od 1 stycznia 2012 r. również w dobrowolnych funduszach emerytalnych. W trakcie oszczędzania w IKE istnieje możliwość przeniesienia konta do innej instytucji – i transfer taki również nie będzie podlegał opodatkowaniu. Oszczędzający mają więc możliwość dynamicznej zmiany strategii inwestycyjnej i dostosowania się do sytuacji na rynku finansowym.