W II kwartale TVN podawał, że jego własny udział w rynku reklamy telewizyjnej spadł z 35,4 proc. do 34,6 proc., ale Polsat swoje udziały w tym samym okresie zwiększył: z 25,9 proc. do 26,1 proc. Po III kwartale udział kanałów TVN w reklamowym rynku spadł z 34,7 proc. do 34 proc. TVN ma jednak, zdaniem analityków, i przewagę nad Polsatem. – Podczas gdy Polsat już ściął koszty programowe i nie spodziewamy się kolejnych takich ruchów, w TVN wciąż jest w tym obszarze pole do obniżek – komentuje Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobanku w swojej analizie rynku telewizji w Polsce.
Jak dodaje, jego zdaniem większym problemem niż konkurencja ze strony Polsatu jest zależność grupy TVN od jej głównej stacji ogólnotematycznej – TVN, w okresie przenoszenia się nadawców naziemnych z nadawania analogowego na cyfrowe (proces zakończy się w Polsce w lipcu przyszłego roku). Ta zmiana spowoduje, że dużo więcej kanałów telewizyjnych niż dotychczas będzie miało w Polsce zasięg ogólnopolski, a to z kolei może przyczynić się do dalszej dywersyfikacji reklamowego rynku, na którym najwięksi gracze i tak już powoli tracą swoje wpływy. Małe spółki telewizyjne zaczynają w masie stawać się coraz poważniejszą konkurencją dla wielkich graczy. – Pomimo iż wyniki spółek mediowych pozostają pod presją dekoniunktury na rynku reklamy, lepsze dotarcie do klienta docelowego sprawia, że stacje tematyczne notują systematyczny wzrost strumienia reklamowego. Widać to w przychodach obu notowanych na GPW spółek reprezentujących ten segment rynku: 4fun Media oraz Kino Polska TV – komentuje w rekomendacji dla Kina Polska TV (nadawca niszowych kanałów) Hanna Kędziora, analityk DM Trigon.
Jak podawał dom mediowy Starlink podsumowując sytuację na rynku reklamy telewizyjnej po trzech kwartałach tego roku, łączny udział kanałów tematycznych w rynku ogólnopolskiej oglądalności wynosił już 38,5 proc. – Rosły też ich przychody, po trzech kwartałach dynamika wynosi +11,7 proc. (przy spadkach w TVN i Polsacie – red.), a ich udział w rynku reklamy wzrósł z 18,9 proc. do 21,9 proc. – komentowali specjaliści Starlinka.
TVN próbuje korzystać i na tym trendzie, obsługując reklamowo zewnętrzne stacje tematyczne poprzez Biuro Premium TV. Analogiczną działalność zaczął tez prowadzić konkurencyjny Polsat.
Analiza SWOT
Mocne strony