Biura maklerskie nigdy nie kryły niezadowolenia. Z ich punktu widzenia to przede wszystkim dodatkowe koszty. Trzeba rozpocząć pracę wcześnie rano, a następnie zostać dłużej w pracy. Dodatkowo chyba nikt nie ma wątpliwości, że biura muszą zacząć pracę na długo przed 9.00 (a nawet jeszcze wcześniej, gdyż kontrakty startują o 8.30) i skończyć nie o 17.30, lecz zdecydowanie później. Nic zatem dziwnego, że biura maklerskie nigdy nie były entuzjastami wydłużania sesji, zwłaszcza że ta dodatkowa godzina nie przełożyła się na znaczący wzrost obrotów.
To jest jeden punkt widzenia. Patrząc na to z innej strony, to rozumiem argumenty giełdy, która podnosi, że chodzi o to, żeby po południu Warszawa zbyt szybko nie znikała z ekranów monitorów na całym świecie. Ci, którzy handlują na rynkach globalnych, powinni jak najdłużej oglądać nasz WIG20 i WIG na ekranach obok DAX, FTSE i DJIA.
Jest to argument z pewnością ważny, ale raczej dla inwestorów zagranicznych, tych, co to handlują prosto ze swojego biura w Londynie czy w Nowym Jorku. Ale czy jest to jakikolwiek argument dla naszych polskich inwestorów indywidualnych?
Spójrzmy na problem, czy sesję należy skracać, czy wydłużać z punktu widzenia przeciętnego inwestora. Otóż przeciętny inwestor indywidualny posiada w portfelu niewiele akcji (przeciętnie trzy) i rzadko zawiera transakcje, może raz w miesiącu. I teraz jest pytanie, jakie znaczenie ma długość sesji dla takiego średnio lub długoterminowego inwestora? Moim zdaniem żadne. Czy nasze spółki, których akcje posiadamy w portfelach, zaczną więcej zarabiać, czy zaczną dzięki temu płacić wyższą dywidendę? Raczej nie.
Jedynie day-traderzy, którzy od lat narzekają na to, że wskutek utraty korelacji z giełdą amerykańską są narażeni na luki w dniu następnym, mogą odczuć zauważalną różnicę. Ok, przyjmuję ten argument. Tylko że jak przyjrzymy się historycznie tym „zabójczym" lukom, to okazuje się, że tak samo jak występują luki przeciwko inwestorom, tak samo występują te, które są po ich myśli. Części osób to przeszkadza, bo chcieliby jak najdłużej obserwować giełdę w Stanach, a część chciałaby jednak wcześniej skończyć „pracę" i zająć się życiem rodzinnym. Jak się okazuje to ta druga opcja jest zdecydowanie preferowana!