Nasze nastawienie do rynku akcji, również z uwzględnieniem efektu reformy OFE, jest w dalszym ciągu pozytywne. Aktualna sytuacja makroekonomiczna w Polsce i na całym świecie jest niezwykle sprzyjająca inwestycjom w tę klasę aktywów – uważa Jerzy Nikorowski, doradca inwestycyjny BM BNP Paribas Polska. Z kolei Sobiesław Kozłowski, ekspert ds. rynków akcji DM Raiffeisen, ocenia, że czynnikiem łagodzącym negatywne konsekwencje marginalizacji OFE mogą być inwestorzy zagraniczni oraz TFI. – Perełek można szukać, przy czym raczej perełek z małym udziałem OFE – radzi. Większym pesymistą jest Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM. – Niestety, kwestia związana z OFE na razie zniechęca inwestorów do zakupów. Tym bardziej że nikt nie może być pewien, czy za rok, dwa rząd nie wyciągnie ręki także po akcje – mówi.
Sytuacja rynkowa to jedno, a fundamenty spółek – drugie. Dlatego regularnie bierzemy pod lupę rekomendacje brokerów. Wnioski z tych sierpniowych są umiarkowanie optymistyczne. Wciąż przeważają pozytywne zalecenia (m.in. „kupuj", „trzymaj"). W sierpniu było ich 53,3 proc. Ale to o 13,7 pkt proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Odsetek negatywnych (m.in. „sprzedaj", „redukuj") wzrósł o 4,6 pkt proc. do 32,6 proc., a neutralnych o 9,1 pkt proc. do 14,1 proc.
WIG20 ma co odrabiać
Zbadaliśmy też, jak zmieniały się zalecenia dla poszczególnych spółek: 21,4 proc. wskazań poszło w górę, 38 proc. w dół, a 40,6 proc. pozostało bez zmian. Interpretując te dane, nie należy wyciągać pochopnych wniosków. Jeśli zalecenie idzie w dół, to niekoniecznie dlatego, że spółka jest słaba i nie ma dobrych perspektyw. Może to być efekt wcześniejszej zwyżki, w efekcie której kurs przebił wycenę analityka. W sierpniu z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w wielu spółkach. W samym tylko lipcu WIG wzrósł o 5,8 proc., a WIG20 o 5 proc.
Po środowych i wczorajszych spadkach obraz rynku diametralnie się zmienił. Po południu indeks blue chips zniżkował już o 6 proc. (najmocniej w tym roku) i spadł poniżej psychologicznego poziomu 2200 pkt. Ile powinien wynosić, jeśli uwzględnimy tylko fundamenty spółek? Tzw. WIG20 teoretyczny (szczegóły w ramce poniżej), bazujący na średnich cenach z rekomendacji, sięga 2428 pkt.
Zdaniem ekspertów duży potencjał wzrostowy ma m.in. PKO BP. Wskazują na korzyści związane z fuzją z Nordeą. – Ponadto bank płaci dywidendy, a jego wyniki odsetkowe powinny poprawić się w II połowie roku – mówi Materna. Jego zdaniem akcje banków mogą zachowywać się nieco lepiej niż rynek. – Z jednej strony mamy perspektywy wzrostu wyniku odsetkowego, ale z drugiej – podatku bankowego – zastrzega.