Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aukcje Fotografii Kolekcjonerskiej organizowane przez Artinfo.pl są swoistym sejsmografem kondycji rynku fotografii artystycznej w Polsce. Tegoroczna XI edycja może mieć przełomowe znaczenie. Po raz pierwszy odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, co nada imprezie wyjątkową rangę. Katalog będzie w dwujęzycznej wersji. Rok temu po raz pierwszy anglojęzyczny katalog aukcji Artinfo.pl rozesłało do 150 światowych instytucji artystycznych, np. muzeów, fundacji, bibliotek, galerii. To próba nawiązania kontaktów. Teraz w ostro wyselekcjonowanej ofercie znajdzie się ponad sto fotografii około stu artystów. Wystawa przedaukcyjna rozpocznie się 11 października, aukcja zaś 27 października. Pod młotek aukcjonera trafią np. dwie legendarne fotografie przedstawiające Witkacego, wykonane w 1931 roku przez jego przyjaciela, cenionego fotografa Józefa Głogowskiego. Estymacja ma wynosić 80–120 tys. zł, a cena wywoławcza 30 tys. zł za parę(!). Generalnie ceny mają być przystępne, zachęcające do ostrej licytacji. – Cena wywoławcza to zawsze mniej więcej połowa dolnej estymacji. Każdą fotografię będzie można kupić już za cenę wywoławczą, jeśli nie wzbudzi większego zainteresowania – informuje Rafał Kamecki z Artinfo.pl. O komentarz poprosiłem Stefana Okołowicza, który wraz z Ewą Franczak stworzył w latach 70. i 80. największy zbiór fotografii Witkacego i artystów z jego kręgu. Kolekcję prezentowano na międzynarodowych wystawach i w 2011 r. na wystawie w Wilanowie. – Spodziewałem się, że kiedyś wypłyną nawet tak wyjątkowo rzadkie zdjęcia. Ludzie nadal nie wiedzą, co posiadają w rodzinnych archiwach. Witkacy z zasady wykonywał zaledwie kilka odbitek. Niekiedy rozdawał je przypadkowo poznanym osobom. Podobnie fotograficy z jego kręgu. Nadal może być tak, że u kogoś w odziedziczonym albumie są wklejone zdjęcia Witkacego, które babcia lub dziadek obecnego właściciela dostali od artysty lub jego przyjaciół. Mimo upływu czasu kolekcjonerzy nie powinni rezygnować z poszukiwań! – powiedział „Parkietowi" Stefan Okołowicz.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.