Zgodnie z teorią efektywności informacyjnej rynku kapitałowego, cena akcji na płynnym rynku kapitałowym odzwierciedla wszystkie publicznie dostępne informacje na temat emitenta tych akcji. Aby rynek kapitałowy był rzeczywiście efektywny, wszyscy jego uczestnicy powinni dysponować takim samym zakresem informacji na temat danego papieru wartościowego w tym samym czasie. Dlatego tak istotne jest, aby spółki publiczne należycie wykonywały obowiązki informacyjne.
Odpowiedzialność za błędy
Prawidłowe wykonywania obowiązków informacyjnych obwarowane jest licznymi sankcjami administracyjnymi. Kara nałożona na emitenta czy jego zarząd nie rekompensuje jednak w żaden sposób inwestorowi straty poniesionej przez niego w wyniku podjęcia nietrafnej decyzji inwestycyjnej na podstawie nieprawdziwej lub nierzetelnej informacji przekazanej przez emitenta. Z powyższych względów w art. 98 ust. 7 ustawy o ofercie publicznej zawarta została regulacja zgodnie z którą, emitent oraz podmiot, który sporządził lub brał udział w sporządzeniu informacji poufnych okresowych lub bieżących, jest obowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez udostępnienie do publicznej wiadomości nieprawdziwej informacji lub przemilczenie informacji, chyba że ani on, ani osoby, za które odpowiada, nie ponoszą winy.
Przytoczony powyżej przepis statuuje odrębną podstawę odpowiedzialności odszkodowawczej emitenta za nienależyte wykonywanie obowiązków informacyjnych. Każdy akcjonariusz, który dokonywał transakcji giełdowych na podstawie nieprawdziwych informacji, bądź też w okolicznościach zawinionego przez emitenta deficytu informacyjnego, może domagać się naprawienia szkody powstałej w swoim majątku na skutek takiego działania bądź zaniechania ze strony emitenta.
W praktyce może to nie być jednak takie proste. W toku ewentualnego sporu sądowego, akcjonariusz po pierwsze będzie musiał wykazać przede wszystkim, że doszło do naruszenia obowiązków informacyjnych. Po drugie będzie musiał wykazać szkodę. Po trzecie zaś istnienie adekwatnego związku przyczynowego pomiędzy działaniem lub zaniechaniem emitenta a poniesioną szkodą.
Naruszenie obowiązków informacyjnych czasem jest oczywiste, czasem inwestor dowiaduje się, że w ogóle miało ono miejsce dopiero z opublikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego komunikatu o nałożeniu kary na danego emitenta.