Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.11.2015 13:00 Publikacja: 02.11.2015 13:00
Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak now Piotr Nowak
Ostatni tydzień października, a właściwie jego ostatnie sesje, nie były udane dla warszawskiego rynku akcji. WIG i WIG20 wybiły się dołem z krótkoterminowych konsolidacji, a mWIG40 zaliczył silną korektę spadkową i przełamał ważne wsparcie. Małe spółki okazały się bardziej odporne na rynkowy wstrząs, ale musiały zwolnić tempo trwających zwyżek.
Przyczyn czwartkowego załamania (WIG20 spadł w tym dniu o 2,2 proc.) analitycy doszukiwali się w komunikacie po konferencji Fed. Pojawiły się w nim bowiem wzmianki, że cykl podwyżek stóp procentowych może zacząć się jednak już w grudniu. Szkopuł w tym, że inne rynki regionu nie zareagowały na tę informację tak gwałtownie – węgierski BUX spadł w czwartek o 0,5 proc., a czeski PX o 0,2 proc. Dlatego w niektórych komentarzach za przyczynę słabości GPW uznano rosnące obawy o to, że realizujący swoje obietnice wyborcze politycy PiS będą ochoczo sięgać do „kieszeni" spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do niedawna hossę na GPW napędzały banki korzystające na wysokich stopach procentowych, ale ostatnio mają coraz więcej popleczników w firmach, dla których niższy koszt pieniądza powinien być impulsem do poprawy wyników.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas