Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatni tydzień października, a właściwie jego ostatnie sesje, nie były udane dla warszawskiego rynku akcji. WIG i WIG20 wybiły się dołem z krótkoterminowych konsolidacji, a mWIG40 zaliczył silną korektę spadkową i przełamał ważne wsparcie. Małe spółki okazały się bardziej odporne na rynkowy wstrząs, ale musiały zwolnić tempo trwających zwyżek.
Przyczyn czwartkowego załamania (WIG20 spadł w tym dniu o 2,2 proc.) analitycy doszukiwali się w komunikacie po konferencji Fed. Pojawiły się w nim bowiem wzmianki, że cykl podwyżek stóp procentowych może zacząć się jednak już w grudniu. Szkopuł w tym, że inne rynki regionu nie zareagowały na tę informację tak gwałtownie – węgierski BUX spadł w czwartek o 0,5 proc., a czeski PX o 0,2 proc. Dlatego w niektórych komentarzach za przyczynę słabości GPW uznano rosnące obawy o to, że realizujący swoje obietnice wyborcze politycy PiS będą ochoczo sięgać do „kieszeni" spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.