Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Przez ostatnie 25 lat indeks szerokiego rynku rósł w trzecim miesiącu roku średnio tylko o 0,7 proc.
Głębsze korekty na rynkach giełdowych lubią pojawiać się w okolicy Dnia Kobiet. Generalnie marzec jest miesiącem, w którym statystycznie dosyć często dochodzi do przecen – mówił w piątkowym programie telewizyjnym „Prosto z parkietu" Krzysztof Borowski, prof. Szkoły Głównej Handlowej. Dane historyczne dla szerokiego indeksu WIG po części potwierdzają tę tezę. Co nas zatem może czekać w nadchodzącym miesiącu?
Przez ostatnie 25 lat indeks szerokiego rynku rósł w trzecim miesiącu roku średnio tylko o 0,7 proc. (pod tym względem jest on najsłabszym statystycznie okresem po maju, czerwcu, wrześniu i listopadzie). Nawet jeśli nie uwzględnimy wartości skrajnych (+20,3 proc. w 1993 r. oraz -28 proc. w 1994 r.), to wynik ten rośnie tylko o 0,4 pkt proc., a mediana jest ujemna i wynosi -0,1 proc. Co istotne, w 13 przypadkach WIG spadał, a w 12 rósł, co oznacza 48-proc. trafność. Średnia zwyżka WIG w marcu w latach wzrostowych to 6,7 proc., a średnia zniżka w latach spadkowych to -3,1 proc. Liczby pokazują więc, że w marcu akcje z szerokiego rynku GPW częściej tracą, ale skala strat jest znacznie mniejsza niż w przypadku, gdy to byki są górą. Biorąc jednak pod uwagę dwa fakty: rozmiar trwającej na naszym rynku zwyżki oraz to, że w ostatnich dwóch latach marzec przynosił wzrost WIG (aż o 7,9 proc. rok temu i 1,5 proc. w 2015 r.), zasadne wydaje się założenie, że najbliższe pięć tygodni może upłynąć pod mniejsze lub większe dyktando niedźwiedzi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.