Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rządowy Globalny Fundusz Emerytalny Norwegii (GPFG) to jeden z największych inwestorów na świecie. Jego aktywa na koniec 2016 r. sięgały 7,5 bln koron norweskich, czyli blisko 3,7 bln zł. To dwukrotność polskiego PKB.
Na polskim rynku fundusz, zasilany dochodami Norwegii z eksportu surowców energetycznych, obecny jest od dekady. W tym czasie systematycznie zwiększał zaangażowanie w nasze papiery wartościowe. W 2015 r. po raz pierwszy wartość jego polskich aktywów zmalała, i to aż o 25,5 proc., licząc w koronach norweskich, albo o 30,5 proc., licząc w złotych. W dużej mierze wynikało to jednak z przeceny akcji na warszawskim parkiecie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.