Słabość szerokiego rynku akcji sprawiła, że wiele spółek można kupić znacznie taniej, niż miało to miejsce kilka miesięcy temu, a dodatkowo część z nich może się pochwalić dobrymi perspektywami wzrostu. – Krajowe akcje są obecnie wyceniane na dość atrakcyjnych poziomach. Potwierdzają to kolejne wezwania na większe krajowe podmioty. Biorąc pod uwagę moment cyklu koniunkturalnego oraz odczyty wskaźników wyprzedzających dla Polski i Europy, wyceny powinny pozostać na atrakcyjnych poziomach – ocenia Kamil Hajdamowicz, analityk Polskiego Domu Maklerskiego.
Jego zdaniem wciąż atrakcyjnie wyglądają duże spółki, nie wyłączając banków, ale lepszych perspektyw poprawy zysków upatruje w sektorze małych i średnich firm, zwłaszcza że korekta stworzyła wiele okazji inwestycyjnych. – Rok 2017 dla części podmiotów stał pod znakiem rosnących kosztów, wierzę jednak, że spółki będą w stanie przerzucić część z nich na klientów. Ponadto, ostatnie tendencje na rynku sprawiły, że wiele spółek z indeksu sWIG80, jak również mWIG40 jest już mocno wyprzedanych, niezależnie od publikowanych wyników – uważa ekspert. – Podsumowując, czas, by podbierać atrakcyjne perełki z grona małych i średnich spółek, właśnie nadszedł. Kluczowa będzie jednak właściwa selekcja i odrobina cierpliwości, gdyż w krótkim terminie nawet najlepsze spółki potrafią przynosić w ostatnich tygodniach stratę – dodaje.
Tanie spółki przemysłowe i deweloperzy
Jednym z sektorów, którym tegoroczna korekta najmocniej dała się we znaki, były spółki przemysłowe. Eksperci zwracają uwagę, że wyceny w niektórych przypadkach spadły tak istotnie, że pojawiło się kilka ciekawych okazji. – Kursy akcji polskich spółek przemysłowych nadal pozostają pod wyraźną presją rosnących cen surowców i kosztów pracy, co przekłada się na słabe wyniki finansowe. Indeks cenowy firm przemysłowych od początku roku zachowuje się asymetrycznie do MSCI Industrial dla Europy i świata. Dwa ostatnie indeksy w 2017 roku były w wyraźnym trendzie wzrostowym. Duża przecena na małych spółkach naszym zdaniem może kusić inwestorów do szukania okazji – zwraca uwagę Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. Wśród najatrakcyjniej wycenionych firm przemysłowych wyróżnia Ergis (spółka notowana z około 24–36-proc. dyskontem do innych polskich firm przemysłowych), Pozbud (spółka notowana przy niskich wskaźnikach C/Z ) oraz Tarczyńskiego (restrukturyzacja kosztowa powinna wspierać wyniki).
Niskie wskaźniki wyceny przemawiają również na korzyść Amiki. – Spółka jest notowana na wskaźniku C/Z na dwa najbliższe lata poniżej 10. Coraz silniej zaznacza swoją obecność na rynkach zagranicznych. W tym roku jej notowaniom nie pomagał umacniający się złoty. Spółka nadal posiada potencjał do rozwoju swojej działalności na rynkach zagranicznych i rozszerzenia produkcji własnej o AGD, którego obecnie nie produkuje. Rozwojowi firmy powinien pomagać otwarty niedawno magazyn wysokiego składowania, co pozwoli na optymalizację kosztów logistyki – przekonuje Mateusz Namysł, analityk Raiffeisena.