Spółki kuszą niskimi wycenami

Kilkumiesięczna korekta na szerokim rynku akcji w połączeniu z perspektywą poprawy zysków w 2018 roku sprawiła, że wyceny wielu spółek wyglądają bardzo zachęcająco.

Publikacja: 07.12.2017 10:40

Spółki kuszą niskimi wycenami

Słabość szerokiego rynku akcji sprawiła, że wiele spółek można kupić znacznie taniej, niż miało to miejsce kilka miesięcy temu, a dodatkowo część z nich może się pochwalić dobrymi perspektywami wzrostu. – Krajowe akcje są obecnie wyceniane na dość atrakcyjnych poziomach. Potwierdzają to kolejne wezwania na większe krajowe podmioty. Biorąc pod uwagę moment cyklu koniunkturalnego oraz odczyty wskaźników wyprzedzających dla Polski i Europy, wyceny powinny pozostać na atrakcyjnych poziomach – ocenia Kamil Hajdamowicz, analityk Polskiego Domu Maklerskiego.

Jego zdaniem wciąż atrakcyjnie wyglądają duże spółki, nie wyłączając banków, ale lepszych perspektyw poprawy zysków upatruje w sektorze małych i średnich firm, zwłaszcza że korekta stworzyła wiele okazji inwestycyjnych. – Rok 2017 dla części podmiotów stał pod znakiem rosnących kosztów, wierzę jednak, że spółki będą w stanie przerzucić część z nich na klientów. Ponadto, ostatnie tendencje na rynku sprawiły, że wiele spółek z indeksu sWIG80, jak również mWIG40 jest już mocno wyprzedanych, niezależnie od publikowanych wyników – uważa ekspert. – Podsumowując, czas, by podbierać atrakcyjne perełki z grona małych i średnich spółek, właśnie nadszedł. Kluczowa będzie jednak właściwa selekcja i odrobina cierpliwości, gdyż w krótkim terminie nawet najlepsze spółki potrafią przynosić w ostatnich tygodniach stratę – dodaje.

Tanie spółki przemysłowe i deweloperzy

Jednym z sektorów, którym tegoroczna korekta najmocniej dała się we znaki, były spółki przemysłowe. Eksperci zwracają uwagę, że wyceny w niektórych przypadkach spadły tak istotnie, że pojawiło się kilka ciekawych okazji. – Kursy akcji polskich spółek przemysłowych nadal pozostają pod wyraźną presją rosnących cen surowców i kosztów pracy, co przekłada się na słabe wyniki finansowe. Indeks cenowy firm przemysłowych od początku roku zachowuje się asymetrycznie do MSCI Industrial dla Europy i świata. Dwa ostatnie indeksy w 2017 roku były w wyraźnym trendzie wzrostowym. Duża przecena na małych spółkach naszym zdaniem może kusić inwestorów do szukania okazji – zwraca uwagę Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. Wśród najatrakcyjniej wycenionych firm przemysłowych wyróżnia Ergis (spółka notowana z około 24–36-proc. dyskontem do innych polskich firm przemysłowych), Pozbud (spółka notowana przy niskich wskaźnikach C/Z ) oraz Tarczyńskiego (restrukturyzacja kosztowa powinna wspierać wyniki).

GG Parkiet

Niskie wskaźniki wyceny przemawiają również na korzyść Amiki. – Spółka jest notowana na wskaźniku C/Z na dwa najbliższe lata poniżej 10. Coraz silniej zaznacza swoją obecność na rynkach zagranicznych. W tym roku jej notowaniom nie pomagał umacniający się złoty. Spółka nadal posiada potencjał do rozwoju swojej działalności na rynkach zagranicznych i rozszerzenia produkcji własnej o AGD, którego obecnie nie produkuje. Rozwojowi firmy powinien pomagać otwarty niedawno magazyn wysokiego składowania, co pozwoli na optymalizację kosztów logistyki – przekonuje Mateusz Namysł, analityk Raiffeisena.

Zdaniem Piotra Zybały, analityka DM mBanku, atrakcyjnie pod względem wskaźników wyceny wygląda segment deweloperów mieszkaniowych. – Mimo wyjątkowo korzystnej koniunktury w branży wiele spółek jest wycenianych na niskich bieżących wskaźnikach, gdyż inwestorzy obawiają się przerwania sprzyjającej koniunktury. W naszej ocenie dobre perspektywy sektora utrzymają się również w przyszłym roku. Siedem spółek deweloperskich, dla których posiadamy pozytywne rekomendacje, jest wycenionych na C/Z'18 ok. 6,5x – wskazuje ekspert. Jego zdaniem na wyróżnienie zasługuje LC Corp. – Deweloper w 2018 r. powinien wypracować 175 mln zł oczyszczonego zysku netto, co daje C/Z = 6,8. Spółka realizuje ponadto dwa dochodowe projekty biurowe we Wrocławiu i Warszawie, które mogą dodatkowo zwiększyć powyższy zysk. Po zmianach w akcjonariacie, które nastąpiły w III kw., spodziewamy się, że LC Corp zaproponuje akcjonariuszom atrakcyjną politykę dywidendową oraz zwiększy skalę inwestycji w nowe grunty – argumentuje Zybała.

Okazje w bankowości i energetyce

Tomasz Wyłuda, doradca inwestycyjny BM ING Banku, potencjał dostrzega w papierach spółek energetycznych. W tym gronie stawia na ZE PAK. – Spółka jest notowana na bardzo niskich prognozowanych wskaźnikach C/Z. Pokazała w III kwartale 2017 r. wyniki o wysokiej jakości (poparte przepływami pieniężnymi). Dobra sytuacja finansowa pozwala na wypłacanie wysokich dywidend, w 2017 r. było to 1,29 zł, co daje stopę na atrakcyjnym poziomie 7 proc. – argumentuje ekspert. – Obecnie większość spółek z branży energetycznej jest nisko wyceniana pod względem wskaźnika C/Z, ale ZEPAK wyróżnia się na tym tle i pozostaje relatywnie niedowartościowany, tym bardziej że spółce częściowo odpada ryzyko polityczne. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym utrzymaniu niskiego wskaźnika C/Z mogą być podwyżki cen energii elektrycznej w 2018 r. – wskazuje Wyłuda.

GG Parkiet

Mimo solidnych zwyżek od początku tego roku okazji nie brakuje w sektorze bankowym. Jedną z tańszych propozycji jest Alior Bank. – Jest obecnie notowany na wskaźniku C/Z na 2018 r. poniżej 12. Bank ten prawdopodobnie wyraźnie zwiększy swój zysk netto w przyszłym roku, kiedy to powinniśmy już zobaczyć wyraźne synergie związane z przejęciem BPH, co również w kolejnych latach będzie wpływało na jego wyniki – uważa Mateusz Namysł. – W dłuższym terminie pozytywnie na działalność Aliora powinno oddziaływać przewidywane zaostrzenie polityki pieniężnej przez RPP, do czego może dojść w 2018 r. – dodaje ekspert.

Wśród spółek z pozostałych branż zdaniem Tomasza Wyłudy atrakcyjną wycenę w połączeniu z dobrymi perspektywami oferuje Stalexport Autostrady. Grupa zarządzająca płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice–Kraków może się pochwalić jednym z bardziej przewidywalnych i zyskownych biznesów na GPW. – Spółka generuje stabilne zyski wysokiej jakości. Pozwala to na wypłatę wysokich dywidend. Obecny niski wskaźnik C/Z sugeruje, że spółka jest niedowartościowana. Biorąc pod uwagę bardzo stabilny i przewidywalny biznes, który spółka prowadzi, ewentualne zmniejszenie wskaźnika C/Z powinno nastąpić poprzez wzrost kursu akcji, a nie poprzez spadek zysku. Jedyne zagrożenie dla firmy, jakie w tej chwili widzimy, to zagrożenie polityczne – ocenia ekspert BM ING Banku.

Warto też przyjrzeć się spółkom ukraińskim, które są jedną z najtańszych propozycji na GPW. W tym gronie analityk BM ING Banku widzi potencjał w akcjach Astarty. – Kurs spółki spadł w tym roku za sprawą zniżki cen cukru, którego sprzedaż stanowi 45 proc. przychodów. Obecnie widzimy odbicie cen tego surowca na światowych rynkach, co może spowodować, że inwestorzy znów zainteresują się Astartą – uważa.

[email protected]

Alior Bank to jedna z tańszych propozycji w sektorze bankowym. Jest jednym z najszybciej rozwijających się banków w Polsce i nie ma problematycznych kredytów frankowych. Analitycy prognozują poprawę zysków w kolejnych latach.

Notowania Amiki od maja są w korekcie, co w znacznym stopniu uatrakcyjniło jej wycenę, ponieważ perspektywy firmy w dalszym ciągu pozostają dobre. Spółka stawia na ekspansję zagraniczną i rozbudowuje moce. Chce zaistnieć na nowych dużych rynkach w Europie.

Astarta jest jedną z tańszych wskaźnikowo propozycji z GPW. W tym roku ciężarem dla kursu ukraińskiej spółki były spadające ceny cukru. Zdaniem analityków wraz z odbiciem cen surowca pojawiła się szansa na poprawę notowań firmy.

Akcje Ergisu z początkiem listopada wróciły do łask inwestorów po silnej korekcie. W tym roku wyzwaniem dla spółki były drożejące surowce i rosnące koszty pracy, co negatywnie odbiło się na rentowności. Firma liczy, że 2018 rok przyniesie poprawę wyników.

Zmiany właścicielskie wsparły notowania dewelopera. Z prognoz analityków wynika, że 2018 rok przyniesie znaczącą poprawę wyników, co może skłonić spółkę do wypłaty atrakcyjnej dywidendy. Szansą są też inwestycje w nowe grunty.

Papiery Pozbudu cieszyły się w ostatnich tygodniach sporym zainteresowaniem kupujących. Spółka ma duże szanse na skokowy i trwały wzrost skali działalności dzięki pozyskaniu gigantycznego kontraktu od PKP PLK.

Akcje Stalexportu w tym roku radzą sobie ze zmiennym szczęściem. Niewątpliwym atutem operatora płatnego odcinka autostrady, oprócz niskiej wyceny wskaźnikowej, są stabilne zyski. Dodatkowo spółka ma sporo gotówki, która może trafić na dywidendę.

Notowania ZE PAK próbują podnieść się po kilkumiesięcznej korekcie. Za producentem energii elektrycznej przemawiają atrakcyjna wycena wskaźnikowa i perspektywa podwyżek cen prądu w przyszłym roku.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty