Duże spółki warte uwagi

W 2017 roku spółki z indeksu WIG20 nie zawiodły, dając sowicie zarobić posiadaczom akcji. Sprawdzamy, czy wciąż warto stawiać na firmy z tego segmentu.

Publikacja: 14.12.2017 13:07

Duże spółki warte uwagi

Foto: 123rf

Duże spółki w tym roku radziły sobie lepiej niż segment małych i średnich firm. Wysokie dwucyfrowe stopy zwrotu nie należały do rzadkości. Co więcej, wciąż można znaleźć firmy z potencjałem do zwyżek.

Paliwo się kończy

Jedną z lokomotyw tegorocznych zwyżek indeksu WIG20 były spółki rafineryjne PKN Orlen i Lotos. Ostatnie tygodnie przyniosły jednak korektę ich notowań. Eksperci sygnalizują, że zaczyna brakować paliwa do kontynuacji zwyżek. Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku, zwraca uwagę, że otoczenie rynkowe zaczyna się zmieniać na niekorzyść spółek z sektora. – Głównym katalizatorem zakończenia hossy może być drożejąca ropa, ale do tego trzeba jeszcze dołożyć zbliżający się cykliczny wzrost nowych mocy, wyższe ceny gazu oraz kontynuację presji podażowej ze strony rafinerii chińskich czy amerykańskich – uważa ekspert.

Potencjału do zwyżek rafinerii nie dostrzega Krzysztof Pado, analityk DM BDM. – Zakładam, że trudno będzie o pozytywne zachowanie notowań na tle rynku w najbliższym czasie. Mimo że po ostatnich spadkach bieżące wyceny są relatywnie niskie, to ścieżki wynikowe nie są zachęcające ze względu na wymagającą bazę. Poziomy marż rafineryjnych i petrochemicznych w IV kwartale są niższe rok do roku, do tego należy pamiętać o wyraźnie mocniejszym złotym względem dolara, czego efekt będzie także widoczny w I kwartale 2018 r. – argumentuje.

Eurocash jest jedną z nielicznych firm z WIG20, której akcje w 2017 roku przyniosły stratę. Przyczyn

Eurocash jest jedną z nielicznych firm z WIG20, której akcje w 2017 roku przyniosły stratę. Przyczyniły się do tego słabsze wyniki segmentu hurtowego. Zdaniem analityków 2018 rok powinien jednak przynieść poprawę.

GG Parkiet

Nieco więcej szans analityk daje PGNiG. – Kurs może zachowywać się relatywnie lepiej niż pozostałych przedstawicieli sektora paliwowego, ze względu na miejsce do poprawy wyników w najbliższych kwartałach. Przede wszystkim obszar wydobycia powinien być wspierany przez wyższe ceny węglowodorów. Dodatkowo liczymy na dość dobry przełom roku w segmencie obrotu. Zwracamy uwagę, że ostatnie zwyżki cen gazu na giełdach w Europie mogą być dla spółki korzystne względem cen gazu w kontrakcie jamalskim – zauważa Pado.

Banki wciąż kuszą

W 2017 roku na papierach LPP można było zarobić ponad 50 proc. Przyczyniły się do tego wzrost sprzed

W 2017 roku na papierach LPP można było zarobić ponad 50 proc. Przyczyniły się do tego wzrost sprzedaży porównywalnej oraz poprawa marż. Spółce pomagają rosnące wydatki konsumentów oraz tańszy dolar.

GG Parkiet

W dalszym ciągu atrakcyjnie wyglądają banki, ale analitycy zalecają selektywne podejście do tego sektora. – Trzy kluczowe tematy, których rozstrzygnięcie wpłynie na kursy giełdowych banków w 2018 r., to zmiany oczekiwań co do zmiany stóp procentowych, dalsze procedowanie ustawy dotyczącej hipotek walutowych oraz konsolidacja w sektorze. Biorąc pod uwagę mój scenariusz bazowy, w którym na początku 2018 roku wraca temat hipotek walutowych, a Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe na przełomie 2018 i 2019 roku, uważam, że największy potencjał wzrostu mają dzisiaj PKO BP i BZ WBK – uważa Kamil Stolarski, analityk Pekao IB. – PKO BP ze względu na wysoką wrażliwość rentowności banku na zmianę stopy procentowej, w przypadku BZ WBK dodatkowym pozytywnym czynnikiem mogłoby być przejęcie części aktywów Deutsche Banku. Wydaje mi się, że rynek ocenia pozytywnie dwa ostatnie przejęcia zamknięte przez BZ WBK – Kredyt Bank został sprawnie przejęty operacyjnie, szwankowało tu jedynie przejęcie portfela hipotek walutowych, a Santander Consumer Bank został przejęty po dobrej cenie. Zakładam, że ogłoszenie kolejnego przejęcia byłoby pozytywnie odebrane przez rynek – dodaje ekspert.

Przebudzenie energetyki

Notowania Pekao od kilku miesięcy tkwią w trendzie bocznym, ale wkrótce może się to zmienić. Inwesto

Notowania Pekao od kilku miesięcy tkwią w trendzie bocznym, ale wkrótce może się to zmienić. Inwestorów może zachęcić oczekiwana wysoka przyszłoroczna dywidenda oraz plany fuzji z Aliorem.

GG Parkiet

Do łask inwestorów mogą wrócić spółki energetyczne, na które liczą też analitycy. – Wydaje się, że spółki energetyczne zakończyły już trwającą od sierpnia korektę spadkową i powoli przechodzą w fazę zwyżek – uważa Tomasz Wyłuda, doradca inwestycyjny BM ING Banku. Eksperci zwracają uwagę, że obecnie większość spółek z branży energetycznej jest nisko wyceniana pod względem wskaźnika C/Z. Dodatkowym czynnikiem wspierającym notowania spółek z branży mogą być podwyżki energii elektrycznej w 2018 roku oraz ustawa o tzw. rynku mocy, nowego mechanizmu wsparcia dla wytwórców energii, co nie zostało jeszcze w pełni zdyskontowane przez rynek. Zdaniem analityków najbardziej na nowych rozwiązaniach mogą skorzystać m.in. PGE i Tauron.

Handel pozwoli zarobić

PGE, podobnie jak cała branża energetyczna, wyróżnia się na tle innych spółek niską wyceną. Wsparcie

PGE, podobnie jak cała branża energetyczna, wyróżnia się na tle innych spółek niską wyceną. Wsparciem dla notowań spółki mogą być podwyżki energii elektrycznej w 2018 roku oraz ustawa o tzw. rynku mocy.

GG Parkiet

Swoich zwolenników mają spółki handlu detalicznego. Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ, dostrzega potencjał w LPP. – Spodziewam się bardzo dobrych wyników w IV kwartale. Sprzedaż internetowa rozwija się niezwykle dynamicznie przy stabilnym wzroście powierzchni handlowej, co oceniam jako rozsądny zabieg. Bardzo duży wzrost powierzchni byłby kapitałochłonny, groził ryzykiem kanibalizacji, a w dobie tak dynamicznego rozwoju e-commerce długoterminowe umowy najmu generują dodatkowe ryzyko – uważa specjalistka. – Biorąc pod uwagę wyważoną strategię rozwoju, bardzo dobre wyniki sprzedaży porównywalnej wynikające z poprawy jakości kolekcji i całkiem sporo gotówki na bilansie, spółka LPP wygląda atrakcyjnie – podsumowuje Jaśkiewicz.

Od października akcje gazowej spółki są w korekcie. Z uwagi na rosnące ceny ropy i gazu perspektywy

Od października akcje gazowej spółki są w korekcie. Z uwagi na rosnące ceny ropy i gazu perspektywy PGNiG są jednak pozytywne. Kluczowe dla postrzegania walorów firmy będzie rozstrzygnięcie sporu z Gazpromem.

GG Parkiet

Do łask może wrócić Eurocash. Mocny spadek notowań spółki, wywołany m.in. słabszymi wynikami, eksperci postrzegają jako okazję. – Zakładam, że Eurocash poprawi wyniki finansowe w 2018 r., czego rynek na razie nie bierze pod uwagę. Poprawy oczekiwałbym w segmencie hurtu zintegrowanego oraz detalu, jak również oczekiwałbym zmniejszenia straty na dystrybucji wyrobów świeżych – uważa Krzysztof Radojewski, szef analityków Noble Securities.

Co dalej z KGHM i JSW?

Akcje PKO BP w tym roku zyskały prawie 50 proc., najwięcej wśród banków z WIG20. Kryją się za tym oc

Akcje PKO BP w tym roku zyskały prawie 50 proc., najwięcej wśród banków z WIG20. Kryją się za tym oczekiwania inwestorów co do poprawy wyników finansowych i podwyżek stóp procentowych w 2018 r.

GG Parkiet

Niewiadomą pozostają perspektywy spółek wydobywczych, których notowania są mocno powiązane z rynkiem surowców. Analitycy mają różne zapatrywania, jeśli chodzi o perspektywy dla KGHM. Marcin Stebakow z Vestor DM liczy, że wsparciem dla koncernu będzie korzystna sytuacja na rynku miedzi i relatywnie niska wycena w porównaniu z zagranicznymi konkurentami. Z kolei Kamil Kliszcz z mBanku zwraca uwagę, że w 2018 r. przedsiębiorstwo będzie się borykać ze spadkiem wysokomarżowej produkcji miedzi z wsadów własnych oraz zmierzy się z rosnącymi oczekiwaniami płacowymi w Polsce i w Chile.

Zdaniem Krzysztofa Kozieła, analityka Haitong Banku, dobre są średnioterminowe perspektywy dla producentów węgla metalurgicznego ze względu m.in. na przyspieszenie globalnego wzrostu gospodarczego i dynamiczną konsumpcję stali. Prognozują, że różnica pomiędzy cenami JSW a światowym benchmarkiem będzie się zmniejszać dzięki rosnącym kosztom transportu morskiego, które powiększają koszt alternatywny polskich hut i jednocześnie stanowią mocny argument w rękach lokalnych kopalni w negocjacjach z odbiorcami. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszyscy eksperci podzielają te optymistyczne założenia zwłaszcza w odniesieniu do cen sprzedaży węgla przez JSW.

Opinie

Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM

Spółki z WIG20 nie mają dużego potencjału do wzrostu. Paliwo dla banków w postaci nadziei na wzrost stóp procentowych topnieje (dyskusyjna pozostaje kwestia, czy w ogóle dojdzie do jakichkolwiek podwyżek ponad symboliczne i pozwalające RPP zachować twarz w obliczu rosnącej inflacji), coraz większe kłopoty spółek przemysłowych czy budowlanych z rentownością mogą natomiast niekorzystnie wpłynąć na poziom rezerw. W tym segmencie niedoceniony wydaje się Pekao, który wypłaci w przyszłym roku wysoką dywidendę i wciąż nie jest wykluczona potencjalnie korzystna dla niego fuzja z Alior Bankiem. Dobrą inwestycją mógłby okazać się także Alior Bank, ale inwestorów może straszyć wspomniane połączenie. Rewelacyjna passa dla firm paliwowych wywołana korzystnym kształtowaniem się cen produktów petrochemicznych także – wydaje się – przeszła już do historii. Spółki energetyczne tradycyjnie nie mają wiele do zaoferowania swoim inwestorom. Pozostają jeszcze spółki handlowe, szczególnie Eurocash, który mocno ucierpiał w ostatnich tygodniach. jim

Mateusz Namysł, analityk Raiffeisen Polbank

Najbardziej perspektywicznym sektorem w średnim terminie są banki. Sprzyjają im perspektywa wzrostu stóp procentowych w Polsce (cykl może zostać rozpoczęty w II połowie 2018 r.) i wysoki wzrost gospodarczy, który wspierany jest przez polepszającą się sytuację finansową gospodarstw domowych. Należy mieć jednak na uwadze, że notowane banki nie są tanie, biorąc po uwagę wskaźniki wycen. Dlatego też czynnikiem, który mógłby im pomóc, byłaby właśnie zmiana retoryki NBP, do tego czasu wcale nie muszą się one zachowywać świetnie. Wydaje się, że o kilka proc. mogą wzrosnąć spółki energetyczne, które generalnie mają niskie wskaźniki wyceny. Czynnikiem, który może sprzyjać naszemu rynkowi, z pewnością jest szybkie tempo wzrostu gospodarczego w kraju i naszym regionie, co pomaga dobrze oceniać perspektywy naszego rynku inwestorom globalnym. Hamować zwyżki mogą natomiast bardzo wymagające wskaźniki wyceny części spółek oraz wciąż nierozwiązany konflikt z KE, który skutkować może pogorszeniem nastawienia do Polski. JIM

Analizy rynkowe
Spółki z potencjałem do portfela na 2025 rok. Na kogo stawiają analitycy?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Analizy rynkowe
Prześwietlamy transakcje insiderów. Co widać między wierszami?
Analizy rynkowe
Co czeka WIG w 2025 roku? Co najmniej stabilizacja, ale raczej wzrosty
Analizy rynkowe
Marże giełdowych prymusów w górę
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Rajd św. Mikołaja i bitcoina
Analizy rynkowe
S&P 500 po dwóch bardzo udanych latach – co dalej?