Wśród polecanych banków jest też Santander Bank Polska. – Rok 2019 będzie pierwszym z pełną integracją DB Polska, rynek powinien zobaczyć pierwsze efekty synergii po stronie kosztów. Naszym zdaniem poprawa marży odsetkowej, która była pod znaczną presją kosztów finansowania przed fuzją, może być niedoceniana przez rynek. Koszty operacyjne nie będą obciążone kosztami rebrandingu, co pozytywnie wpłynie na wskaźnik koszty/przychody. Silna pozycja kapitałowa wpływa na poprawę perspektywy dywidendy. Zakładamy jej wypłatę w wysokości 50 proc. zysku netto – argumentuje Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku.
Kandydatami do zwyżek w kolejnych miesiącach spośród spółek z WIG20 są też firmy energetyczne, za którymi przemawiają atrakcyjne wyceny będące efektem silnej ubiegłorocznej korekty. Zdaniem analityków ryzyko dużych strat na obrocie w 2019 r. zostało wyeliminowane. – W segmencie energetycznym dostrzegamy szanse na skorzystaniu z pozytywnych trendów w segmentach wytwarzania i wydobycia. Ponadto liczymy, że rozwiązanie dla spółek obrotu proponowane przez rząd zrekompensuje część utraconych przychodów sektora – uważa Krzysztof Pado, szef działu analiz DM BDM.
Z uwagi na sprzyjające otoczenie zewnętrzne pozytywny trend w notowaniach będą miały szansę kontynuować koncerny rafineryjne. Więcej miejsca do wzrostu kursu analitycy widzą w Lotosie. Gdańska spółka będzie głównym beneficjentem zmian na rynkach paliwowych, jakie będą zachodziły w najbliższym czasie. Zakaz spalania ciężkiego paliwa bunkrowego w transporcie morskim, znanego również jako IMO2020, powinien się przyczynić do relatywnej siły średnich destylatów, na które Lotos ma największą ekspozycję. Kolejny rok to również czas uruchomienia instalacji EFRA, która w wysokim stopniu eliminuje ciężkie frakcje z miksu produktów, co powinno znaleźć odzwierciedlenie we wzroście marży paliwowej oraz zysku EBITDA spółki – argumentuje Krzysztof Kozieł, analityk Haitong Banku.
Defensywne sektory wróciły do łask
Analitycy łaskawym okiem patrzą na defensywne branże, gdzie popyt na produkty lub usługi jest stały niezależnie od sytuacji gospodarczej. – Wśród spółek notowanych na GPW szukalibyśmy takich, których zyski są relatywnie mniej zależne od cyklicznych wahań koniunktury gospodarczej. Do preferowanych przez nas ekspozycji należą m.in. spółki telekomunikacyjne i technologiczne. Cyfrowy Polsat naszym zdaniem powinien nadal korzystać z mocnej oferty usług wiązanych i generowania synergii z zakupu Netii. W Asseco Poland spodziewamy się relatywnie solidnych wyników, a przede wszystkim stopy dywidendy na poziomie około 6 proc. Widzimy też potencjał wzrostu kursu akcji CD Projektu – w II połowie roku inwestorzy powinni dyskontować prawdopodobieństwo udanej premiery „Cyberpunka 2077". Wśród naszych faworytów znajduje się też Dino Polska z uwagi na prognozowaną wysoką dynamikę zysków w najbliższych latach – wskazuje Marcin Gątarz, szef działu analiz Pekao Investment Banking.
Eksperci liczą też na pozytywnie zachowanie akcji mniejszych producentów i wydawców gier, jak PlayWay czy Ten Square Games. – W przypadku PlayWaya oczekujemy utrzymania pozytywnego trendu w 2019 r. Wyniki za 2018 r. powinny być rekordowe w historii spółki, głównie dzięki grom CMS – „House Flipperowi" oraz „Thief Simulatorowi". W 2019 r. oczekujemy dalszego dynamicznego wzrostu i prawie podwojenia zysku netto. Zgodnie ze swoim zdywersyfikowanym modelem biznesowym PlayWay planuje w przyszłym roku ponad 30 premier, co naszym zdaniem zwiększa szanse na kolejny rynkowy hit – ocenia Maciej Hebda, analityk Vestora DM.
Szansę na kontynuację pozytywnego trendu mają akcje Ten Square Games, za czym przemawiają nie tylko atrakcyjne na tle spółek z branży wskaźniki wyceny. – Ten rok dla spółki zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ w planach są trzy premiery gier. Do tego firma podpisała umowę z NetEase na dystrybucję „Fishing Clashu" na rynek chiński, co wydaje się bardzo obiecującą perspektywą z racji wielkości tego rynku oraz jakości gry. Wyniki sprzedaży „Fishing Clashu" oraz „Let's Fish" utrzymują się na wysokim poziomie. Spodziewamy się także atrakcyjnej dywidendy z zysku za 2018 r. – wylicza Księżopolski