Ośmiu prymusów sezonu wyników

W I kwartale nie brakowało spółek, które zanotowały wyraźną poprawę wyników finansowych, i to często przebijając oczekiwania analityków. Wsparciem dla niektórych firm było sprzyjające otoczenie rynkowe, inne same musiały się mocno postarać o efekty. Czy kolejne kwartały będą dla nich równie udane?

Publikacja: 31.05.2019 12:00

W I kwartale br. AC wypracowało prawie 12,4 mln zł zysku netto, o ponad 19 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 63,5 mln zł i były o blisko 7 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Foto: GG Parkiet

Będący już na finiszu sezon publikacji raportów kwartalnych obfitował zarówno w pozytywne, jak i negatywne zaskoczenia. Naszą uwagę przykuły spółki, których osiągnięcia przebiły oczekiwania.

Skokowa poprawa

Jedną z większych pozytywnych niespodzianek sprawiła inwestorom Grupa Azoty. Dzięki sprzyjającym warunkom rynkowym producent nawozów wykazał skokowy wzrost zysków, przebijając wyraźnie oczekiwania analityków. – Zakładam, że w II kwartale spółka ponownie pokaże wzrost wyniku. Będzie to spowodowane przede wszystkim pozytywnym zaskoczeniem na rynku gazu, gdzie ceny spadły już o ponad połowę w ostatnich kwartałach – zauważa Dominik Niszcz, analityk Raiffeisena. Według jego założeń mocna obniżka kosztów w połączeniu z relatywnie dobrymi cenami nawozów, choć niższymi niż w I kwartale, powinna skutkować dobrym wynikiem w segmencie nawozów. – Co do tworzyw sztucznych czy segmentu chemii, spółka sygnalizowała spowolnienie popytu na niektórych rynkach produktowych, ale wpływ tych biznesów na wyniki całej grupy jest nadal mniejszy niż nawozów. Pamiętajmy też, że przychody i zyski operacyjne powinny być wspierane przez uwzględnienie w sprawozdaniach firmy Compo Expert, przejętej pod koniec 2018 r. – dodaje.

Imponująco, biorąc pod uwagę dynamikę zysków, wypadło Forte – ze wzrostem zysku netto o ponad 90 proc. rok do roku. Skala poprawy zaskoczyła analityków, którzy spodziewali się mniejszego zarobku. – Spółka pokazała lepsze od oczekiwań wyniki za I kwartał i był to drugi z rzędu dobry kwartał po paśmie rozczarowań w latach 2017–2018. Baza wyników jest więc niska. Wyzwania na kolejne okresy pozostają bez zmian, to dalsza redukcja zadłużenia i poprawa efektywności fabryki płyt wiórowych. W słabszym sezonie pod względem sprzedaży mebli, jaki mamy przed sobą, wynik w segmencie płyty będzie miał dużo większe znaczenie. Tym samym zbliżenie się do wyników z I kwartału w najbliższych dwóch kwartałach będzie dużym sukcesem – uważa Krystian Brymora, analityk DM BDM.

Początek roku okazał się bardzo udany dla Comarchu, którego wyniki wyraźnie przebiły prognozy analityków. – Jeśli chodzi o perspektywy dla spółki, są one mocno obiecujące ze względu na silny portfel zamówień, który implikuje kilkunastoprocentowy wzrost przychodów w 2019 r. Na plus także trzeba wspomnieć ostatnie wdrożenia 5G, które Comarchowi dają dość mocne kompetencje w tym obszarze. Jest to o tyle istotne, że w kolejnych latach można oczekiwać fali inwestycji telekomów w 5G – podkreśla Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku.

Szansa na kontynuację

Wśród spółek nastawionych na konsumenta wynikami pozytywnie wyróżniło się Dino. Właściciel sieci supermarketów w imponującym tempie poprawia wyniki, co jest efektem rozwoju organicznego i wzrostu sprzedaży porównywalnej w sklepach. Co istotne, towarzyszy temu poprawa marż. – Dino dobrze sobie radzi na rynku z presją kosztów po stronie wynagrodzeń, lekko poprawiając marżę brutto na sprzedaży, co przy takiej masie sprzedaży i marży wystarczy, aby poprawiać wyniki i marżę EBITDA – zwraca uwagę Krzysztof Radojewski, szef analityków Noble Securities. – Motorem do dalszej poprawy wyników może być poprawa sprzedaży porównywalnej oraz marży brutto na sprzedaży. Wśród hamulców można wskazać potencjalne wprowadzenie podatku od handlu detalicznego. Może się też pojawić pytanie o efektywność sklepów otwieranych w obszarach, gdzie spółka do tej pory była mniej widoczna, oraz o utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu sprzedaży porównywalnej w najdłużej funkcjonujących placówkach – przewiduje.

Kolejny udany kwartał zanotowało AC, co jest dobrym prognostykiem na cały 2019 r. Popytowi na produkty autogazowej spółki sprzyjają korzystne na większości rynków sprzedażowych relacje cen autogazu do benzyny i diesla. – Spółka konsekwentnie zwiększa udział własnych komponentów mechanicznych. Jednocześnie naciska na kanały sprzedaży, by oferowały kompletne zestawy zawierające elektronikę i części mechaniczne instalacji, ponieważ marża realizowana na wytworzonej mechanice jest znacznie wyższa niż na obcej – wyjaśnia Adam Zajler, analityk Millennium DM. Jego zdaniem motorem sprzedaży w dalszym ciągu będzie eksport. – Zarząd po wynikach za 2018 r. zapowiadał utrzymanie w tym roku zarówno tempo wzrostu, jak i poziom rentowności, a wyniki za I kwartał pokazują, że jest to możliwe do zrealizowania – uważa ekspert.

Pozytywnym zaskoczeniem dla inwestorów okazały się wyniki Archicomu, głównie ze względu na mniejsze od oczekiwań koszty sprzedaży i ogólnego zarządu. – Warto zaznaczyć, że w wynikach za I kwartał deweloper rozpoznał jedynie 157 przekazanych mieszkań, co stanowi ok. 10 proc. celu zarządu na ten rok. Wyniki były więc niskie nominalnie, stąd stosunkowo niewielka różnica w kosztach spowodowała wysoką procentowo rozbieżność z konsensusem – zauważa Jakub Jaworski, analityk Vestor DM. – W kolejnych kwartałach spodziewamy się kumulacji przekazań, a więc znacznie wyższych nominalnie wyników. Według nas w całym roku Archicom przekaże klientom około 1550 lokali. Jednocześnie oczekujemy utrzymania przez spółkę marży brutto ze sprzedaży na poziomie zbliżonym rok do roku – przewiduje.

Potentaci też błyszczą

Wśród potentatów z WIG20 pozytywną niespodziankę sprawiły wyniki KGHM. Wzrost produkcji miedzi w I kwartale przełożył się na wzrost sprzedaży i poprawę wyników . – KGHM dobrze rozpoczął ten rok i zakładamy, że kolejne kwartały nie powinny przynieść istotnego osłabienia wyników. W szczególności należy podkreślić poprawę wyników produkcyjnych w Polsce. Ponadto, perspektywy produkcji i kosztów w Sierra Gorda wydają się nieco lepsze, niż zakładaliśmy na początku roku. W drugiej połowie roku spadnie też obciążenie podatkiem od wydobycia miedzi i srebra – wyjaśnia Marcin Gatarz, analityk Pekao IB. Istotnym czynnikiem ryzyka dla wyników KGHM pozostają zmiany cen miedzi. – Sytuacja popytowo-podażowa wydaje się korzystna, jednak na notowania metalu może niekorzystnie wpływać niepewność związana z wojnami handlowymi oraz spowolnieniem wzrostu światowej gospodarki – uważa.

Początek roku okazał się też bardzo udany dla CD Projektu, którego wyniki przebiły rynkowe prognozy. Największy udział w zrealizowanych przychodach w I kwartale miała utrzymująca się dobra sprzedaż „Wiedźmina 3" oraz dodatków. Na przychody pozytywnie wpłynęły też dobre wyniki sprzedaży platformy GOG.com. Skokowa poprawa wyników w kolejnych tegorocznych kwartałach jest możliwa przy założeniu, że w tym roku nastąpi długo wyczekiwana premiera „Cyberpunka 2077". Termin premiery nadal jest tajemnicą. Rynek oczekuje, że zostanie podany podczas czerwcowych targów E3 w Los Angeles.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?