Drukarki Fedu i EBC znów napędzą hossę

Tegoroczny dorobek WIG wygląda blado na tle konkurencji.

Publikacja: 26.06.2019 05:00

Drukarki Fedu i EBC znów napędzą hossę

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Od majowego dołka WIG zyskał już 6,6 proc. i w ostatnich dniach podszedł pod 60 000 pkt. Jego dorobek od początku roku jest jednak marny i wynosi zaledwie 3,5 proc. To o 14 pkt proc. mniej niż zyskał S&P 500 i o 12,7 pkt proc. mniej od DAX. Na tle rynków rozwiniętych wyglądamy więc jak giełdowa promocja. Czy globalny kapitał z niej skorzysta?

– Na II połowę roku zakładam osłabienie dolara oraz, w ujęciu globalnym, poszukiwanie pomysłów na ochronę wartości przy pracujących drukarniach głównych banków centralnych. Uważam, że recesyjne obawy inwestorów są przesadzone, tak jak strach przed akcjami czy rynkami wschodzącymi. W tym cyklu koniunkturalnym zobaczymy jeszcze fazę risk-on, co będzie sprzyjało wycenom na GPW – uważa Sobiesław Kozłowski.

Wygląda na to, że gołębie nastawienie Fedu i EBC, komunikowane w ostatnich tygodniach, może napędzać zwyżki cen akcji w najbliższych miesiącach.

GPW może skorzystać na tej monetarnej kroplówce i to nie tylko dzięki niskim wycenom, ale także dzięki dobrej sytuacji gospodarczej kraju i perspektywie uruchomienia PPK. Jakie sektory mogą być beneficjentami zwyżek? Po I półroczu najbardziej przecenione są WIG-energetyka (11,3 proc.) oraz WIG-paliwa (15 proc.). Na drugim biegunie są WIG-telekomunikacja i WIG-informatyka, które zyskały 42 i 20 proc.

Foto: GG Parkiet

– Ciekawe są banki, którym sprzyja wzrost prognoz PKB na 2019 r., oraz informatyka – na skutek wzrostu znaczenia automatyzacji w celu obniżenia kosztów pracy. Historycznie tania wydaje się energetyka, choć na razie nie widać argumentu za zmianą nastawienia do tego sektora – uważa Kozłowski.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?