#WykresDnia: Najgorszy tydzień dla złotego od ponad dwóch lat

Tak gwałtownego osłabienia polskiej waluty, jak w minionym tygodniu, inwestorzy nie obserwowali od lipca 2017 r.

Publikacja: 23.09.2019 09:09

#WykresDnia: Najgorszy tydzień dla złotego od ponad dwóch lat

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Foto: parkiet.com

W poniedziałkowy poranek polska waluta stała się jednym z wiodących tematów w serwisie agencji Bloomberg Wszystko z powodu osłabienia, jakiego złoty doznał w stosunku do głównych walut pod koniec minionego tygodnia. Do wyraźnego spadku wartości krajowej waluty doszło głównie z powodu informacji, że wyrok w sprawie kredytów frankowych ma zostać ogłoszony przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na początku października. Wyrok TSUE dotyczący zapisów w umowach o kredyty hipoteczne powiązane z kursami walut udzielane przez polskie banki to oczywiście spore ryzyko dla polskiego sytemu bankowego. Nie dziwi więc, że inwestorzy wyprzedają złotego.

W Bbloombergu pojawił się wykres pokazujący tygodniowe zmiany pary EUR/PLN. Jak widzimy na grafice, miniony tydzień był najgorszy dla polskiej waluty od ponad dwóch lat – większe tygodniowe osłabienie złotego względem euro nastąpiło w lipcu 2017 roku.

Informacja dotycząca TSUE i kredytów frankowych miała także spory wpływ na spółki z subindeksu WIG-banki, który podczas piątkowej sesji stracił ponad 2 proc. – Najmocniej traciły notowania banków eksponowanych na kredyty frankowe (np. Millennium -6,13 proc.). Wyjątkiem był tylko mBank (-0,7 proc.) z uwagi na doniesienia o możliwej sprzedaży jego akcji przez Commerzbank, a które mogłyby znaleźć nabywcę w postaci państwowych banków (PKO BP albo Pekao SA) – napisali w swoim dzisiejszym komentarzu rynkowym eksperci BM Banku BNP Paribas.

Analizy rynkowe
Na co mogą liczyć deweloperzy, a na co ich inwestorzy?
Analizy rynkowe
Rekordy indeksów z cłami Trumpa w tle. Na ile jeszcze starczy paliwa?
Analizy rynkowe
Finansowanie magazynów energii wciąż ryzykowne dla banków
Analizy rynkowe
Creotech, Scanway i inni. Czyli polskie spółki przed kosmiczną szansą
Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze