IKE i IKZE łączy to, że są to bardzo elastyczne metody odkładania pieniędzy. Wpłaty mogą być nieregularne i w różnej wysokości. Oczywiście najczęściej nie potrzebne są żadne deklaracje co do systematyczności czy wysokości przelewów, choć warto rozważyć zastosowanie zlecenia stałego. W praktyce najwięcej na dobrowolne konta emerytalne wpływa pod koniec roku. Pamiętajmy jednak, że każda instytucja oferująca konta IKE i IKZE może własnymi zasadami określić np. kwestię regularności wpłat.
Jak wiadomo, zyski z inwestycji na rynku kapitałowym są opodatkowane tzw. podatkiem Belki, sięgającym 19 proc. Jednak posiadacze kont IKE i IKZE nie muszą płacić podatku od zysków, jeśli uda im się je osiągnąć (po spełnieniu odpowiednich warunków określonych ustawą o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego ).
Wypłata środków z obu kont odbywa się na wniosek właściciela konta. Zasady wypłat dla IKE i IKZE różnią się. Posiadacz IKE musi ukończyć 60 lat bądź 55 i nabyć uprawnienia emerytalne. Oprócz tego należy spełnić jeden z dwóch warunków: dokonywać wpłat przez co najmniej pięć lat kalendarzowych lub dokonać ponad połowy wartości wpłat na IKE nie później niż na pięć lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę środków. Jeśli chodzi zaś o IKZE, należy mieć ukończone 65 lat oraz dokonywać wpłat na konto w co najmniej pięciu dowolnych latach kalendarzowych.
Jeśli chcemy wypłacić pieniądze wcześniej, to w przypadku IKE można zabrać środki zarówno w całości, jak i w dowolnej części, jednak będzie konieczne zapłacenie podatku od zysków kapitałowych. W przypadku, gdy środki zgromadzone na IKE pochodzą z wpłaty transferowej z pracowniczego programu emerytalnego mogą być dodatkowo obciążone nawet 30-proc. zwrotem na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei przedwczesna wypłata z IKZE będzie wiązała się z koniecznością pobrania całości środków i bez możliwości częściowego zwrotu. W takim wypadku trzeba zapłacić wcześniej zaoszczędzony podatek dochodowy oraz podatek od zysków kapitałowych.
W IKZE ważną kwestią jest możliwość reinwestowania zwrotów podatku. Jeśli nie zamierzamy tego robić, lepszym wyborem wydaje się IKE.