Zagraniczna Spółka Dnia

Najlepszy portal społecznościowy w tym roku

Pinterest. Notowania spółki wzrosły od stycznia o ponad 120 proc., czyli znacznie bardziej niż konkurentów z branży social mediów. Nowa funkcja może przyciągnąć wielu nowych użytkowników, na co liczą także analitycy.
Foto: Bloomberg

Partnerem cyklu „Zagraniczna spółka dnia" jest Dom Maklerski BOŚ

Najlepszym pod względem stopy zwrotu wśród notowanych na giełdach portali społecznościowych jest w tym roku Pinterest. Analitycy pokładają w spółce nadzieje i podnoszą swoje rekomendacje. Mimo że Pinterest osiągnął w ubiegłym kwartale stratę, cały rok ma zakończyć nad kreską, a 2021 r. ma być jeszcze lepszy.

Pinterest to portal społecznościowy, który pozwala użytkownikom na publikowanie zdjęć i ich tematyczne segregowanie. Jego nazwa to połączenie dwóch słów: „pin", czyli przypiąć, oraz „interest", czyli zainteresowania. Według stanu na koniec czerwca aplikacja posiada około 417 mln aktywnych użytkowników miesięcznie. W samych Stanach Zjednoczonych użytkowników jest 96 mln. Spółka notowana jest na NYSE od 2019 r.

Foto: GG Parkiet

Od początku roku notowania Pinteresta wzrosły o 122,7 proc. To najlepszy wynik wśród portali społecznościowych. Dla porównania Snapchat zdrożał w tym czasie o 60 proc., Facebook o 27 proc., a Twitter o 38 proc.

Platforma zaczęła pod koniec września testy nowej funkcji, tzw. Story Pins. Format „stories", spopularyzowany przez Snapchata, jest obecnie powszechnie używany na platformach społecznościowych. Story Pins dają użytkownikom więcej możliwości dzielenia się pomysłami dzięki publikowaniu relacji złożonej z maksymalnie 20 stron filmików, obrazów i tekstu. Według specjalistów wdrożenie nowej opcji pomoże przyciągnąć do aplikacji wielu nowych użytkowników.

Spółka wypracowała w II kwartale przychody na poziomie 272 mln USD, co stanowi wzrost o 4 proc. rok do roku. Zarząd poinformował jednak, że pandemia miała duży wpływ na popyt reklamodawców. Spółka zanotowała 0,07 dol. straty na akcję, choć wynik ten i tak był lepszy od prognoz analityków, którzy spodziewali się blisko dwukrotnie większej straty.

Specjaliści prognozują, że Pinterest odnotuje niewielki zysk w 2020 r., ale zyski znacznie wzrosną w 2021 r. Według Bloomberga rekomendacje dla akcji spółki wydaje 28 analityków i aż 20 z nich podniosło cenę docelową dla akcji Pinteresta, odkąd portal opublikował raport za II kwartał.

Specjaliści wskazują, że Pinterest może czerpać korzyści z faktu, że jest nadal stosunkowo mały w porównaniu z platformami takimi jak Facebook czy YouTube. Według ostatnio dostępnych danych Facebook posiada około 2,7 mld aktywnych użytkowników miesięcznie, a YouTube około 2 mld. Podczas gdy większość gigantów technologicznych została poddana intensywnej kontroli ze strony Waszyngtonu i organów antymonopolowych na całym świecie, Pinterest ze względu na swoją skalę wciąż znajduje się poza radarem regulacyjnym.

Codziennie analizujemy wybraną, ciekawą spółkę z zagranicznych parkietów. Jeśli chcesz, abyśmy przeanalizowali spółkę wskazaną przez Ciebie, napisz na sos@parkiet.com

Wszystkie wcześniejsze analizy znajdziesz pod adresem: parkiet.com/zagraniczna-spolka-dnia

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.