GetBack: podszywanie się pod lupą prokuratury

Warszawscy prokuratorzy sprawdzają także działania o charakterze cywilnym w sprawie dystrybucji obligacji windykatora przez banki.

Aktualizacja: 09.10.2018 10:05 Publikacja: 09.10.2018 05:00

GetBack: podszywanie się pod lupą prokuratury

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

Obligatariusze GetBacku skarżą się nie tylko na misselling, czyli oferowanie im produktu finansowego o nieodpowiednim profilu ryzyka i horyzoncie inwestycyjnym. Część z nich złożyła zawiadomienia do prokuratury dotyczące podszycia się pod ich osobę – wykorzystania ich danych i podpisania się za nich na dokumentach potwierdzających zapis na obligacje.

Unieważnienie umów?

Stowarzyszenie obligatariuszy GetBacku w liście do Marka Chrzanowskiego, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, napisało, że prokuratura może rozważać działania „zmierzające do unieważnienia umów na zakup obligacji", które były zawierane w imieniu klientów przez pracowników jednego z banków. Pracownicy ci w trakcie składania zapisu na obligacje za klienta mieli robić to bez jego wiedzy i upoważnienia. Klient banku nie widział formularza zapisu na obligacje, ponieważ to bankier miał go wypełniać. Klient nie miał też możliwości zapoznania się z umową kupna obligacji, a tym samym warunkami i czynnikami ryzyka przedstawionymi w tym formularzu – twierdzą przedstawiciele stowarzyszenia.

Ich zdaniem pracownicy jednego z banków oszukiwali klientów, mówiąc, że obligacje GetBacku są pewne jak lokata bankowa, zatajali formularz kupna obligacji, więc klienci mogli nawet nie wiedzieć, w co lokują swoje pieniądze. Stowarzyszenie przekonuje, że niektórzy klienci stali się obligatariuszami w wyniku nieuprawnionej czynności realizowanej przez pracowników banku.

– Prokuratura szczegółowo analizuje wszelkie okoliczności ujawnione w ramach przedmiotowego postępowania przygotowawczego zarówno na gruncie prawa karnego, jak też w aspekcie działań pozakarnych – informuje prokurator Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Dodaje, że prokuratura bierze udział w postępowaniu układowym toczącym się przed Sądem Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, którego celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości GetBacku przez umożliwienie restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, czyli porozumienia prowadzącego do polubownego zaspokojenia wierzytelności.

W poniedziałek GetBack przedstawił nowe propozycje układowe – nie 31 proc., ale 38 proc. ma wynieść poziom zaspokojenia obligatariuszy. Płatności mają być rozłożone na osiem lat. Niespłacona część zadłużenia miałaby być zamieniona na akcje, których cena miałaby wynieść 5 gr.

Głosowanie wierzycieli nad układem jest możliwe we wtorek. Może zostać odroczone, gdyż trzy z siedmiu zainteresowanych firm złożyły propozycje kupna aktywów windykatora. Z ofertami inwestorów zapozna się teraz rada wierzycieli. Jeśli wyrazi zainteresowanie dalszymi działaniami, kolejnym etapem będzie wybór jednego lub kilku potencjalnych inwestorów, z którymi rozpoczną się negocjacje.

Ponad 340 zawiadomień

Agnieszka Zabłocka-Konopka informuje, że prokuratura bada także kwestie roszczeń związanych z zakupem obligacji GetBacku pod kątem podstaw i przesłanek prawnych dla ewentualnych działań o charakterze cywilnym. – Z uwagi na etap czynności dowodowych wykonywanych w toku prowadzonego śledztwa, które ma wielowątkowy charakter, prokuratura nie udziela obecnie bliższych danych w zakresie zawiadomień otrzymywanych od obligatariuszy, których dotychczas wpłynęło ponad 340 – zastrzega prokurator Zabłocka-Konopka.

Biorąc pod uwagę liczbę obligatariuszy, szacowaną nawet na 11 tys. osób, liczba zawiadomień nie jest wielka. Na początku lipca, gdy sprawa dopiero nabierała tempa, w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, prowadzącej sprawę, było blisko 100 zgłoszeń od osób, które kupiły te papiery. Zdecydowana większość dotyczyła podejrzenia missellingu.

Wierzytelności
Windykacja dalej zarobić. Kruk z rekordowymi wynikami
Wierzytelności
Afera GetBack. Co kryje Biała Księga?
Wierzytelności
Kruk wciąż zwiększa odzyski
Wierzytelności
Prezes Capitei będzie miał jeszcze więcej do powiedzenia w spółce
Wierzytelności
Best wygrywa w sądzie z Kredyt Inkaso
Wierzytelności
Best wygrywa z Kredyt Inkaso