Wierzytelności

Kruk rzuca się na głęboką wodę

Mimo gigantycznej przeceny na światowych rynkach, windykacyjny Kruk spróbuje przeprowadzić publiczną emisję obligacji. Celuje w 30 mln zł.
Foto: AdobeStock

Zapisy na pięcioletnie papiery rozpoczną się 19 marca i potrwają do 1 kwietnia. Ich oprocentowanie ma być zmienne (WIBOR 3M plus marża 3,5 pkt proc.), a w obecnym okresie odsetkowym wynosi 5,2 proc.

- Po ponad półrocznej przerwie wracamy na rynek obligacji publicznych. Jesteśmy świeżo po publikacji wyników rocznych, w których zaraportowaliśmy 277 mln zł zysku netto i rekordowe 1,1 mld zł EBITDA gotówkowej. Potencjalni inwestorzy będą mieli zatem dostęp do pełnych, najnowszych sprawozdań finansowych spółki, co może pomóc w podjęciu decyzji, przy tego typu inwestycjach. Pieniądze pozyskane z emisji, przeznaczone zostaną na inwestycje w grupie kapitałowej KRUK, które w tym roku chcemy zwiększyć względem 2019 roku – wskazuje Piotr Krupa, prezes Kruka. Podkreśla on, że zdaje sobie sprawę z obecnych warunków rynkowych.

- Obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa jest wyzwaniem dla nas wszystkich. Bezpieczeństwo ma dla mnie kluczowe znaczenie, zarówno w życiu prywatnym jaki w prowadzeniu przeze mnie Kruka przez ponad 20 lat. Jestem przekonany, że właśnie teraz wszyscy, oprócz zdrowia, potrzebujemy opanowania i stabilizacji. W kontekście emisji obligacji na dziś wygrało przekonanie, że pewnego rodzaju konsekwencja i kontynuacja w działaniu, jest teraz bardzo potrzebna zarówno w świecie finansów jaki i wśród inwestorów. Dlatego mimo zawirowań na rynku rozpoczęliśmy przygotowania do emisji. Jednak, jeśli sytuacja w otoczeniu będzie rozwijała się w istotnie negatywnym scenariuszu nie wykluczamy przesunięcia lub odwołania emisji – podkreśla szef spółki.

Kruk na rynku obligacji jest aktywny od ponad 12 lat. - W całej naszej rynkowej historii wyemitowaliśmy obligacje na kwotę ponad 2,4 mld zł i wykupiliśmy już od naszych obligatariuszy obligacje o wartości 1,1 mld zł. Obligacje te przyczyniły się do nabycia ponad 700 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej na poziomie 77 mld zł. Dzisiejsza emisja na kwotę 30 mln zł stanowi część działań zaplanowanych na rok 2020. Liczymy, że pomimo trudnego obecnie otoczenia inwestorzy będą zainteresowani naszą ofertą obligacji – dodaje Krupa.

Ofertę przeprowadzi DM BDM, Noble Securities, Michael/Strom Dom Maklerski, DM BOŚ, Copernicus Securities oraz Ipopema Securities.

Powiązane artykuły