Kolejna słaba publikacja makro bez wpływu na PLN

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi mocniejszego USD, co tłumaczone jest wczorajszą publikacją zapisków FED.

Publikacja: 18.10.2018 08:30

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2896 PLN za euro, 3,7310 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7485 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8867 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,210% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem wczorajszego popołudnia była publikacja zapisków z ostatniego  posiedzenia FED. Zgodnie z oczekiwaniami wymowa protokołu wypada jastrzębio, gdzie wszyscy członkowie FOMC poparli podwyżkę, sygnalizując konieczność dalszego zacieśniania polityki monetarnej. Co ciekawe wczoraj otrzymaliśmy również komentarz D. Trump'a, który stwierdził, iż „FED jest moim największym zagrożeniem". Na szerokim rynku w centrum uwagi znajduje się jednak sytuacja Włoch po tym jak pojawiły się doniesienia iż KE, zgodnie z oczekiwaniami, najpewniej odrzuci projekt włoskiego budżetu z uwagi na wyższy od oczekiwanego deficyt. Scenariusz ten najpewniej podbije ponownie napięcia na linii Rzym-Bruksela. Lokalnie warto wspomnieć o podwyższeniu przez Bank Światowy prognozy dla krajowej gospodarki na 2018r. Z 4,2% do 4,7%. Twarde dane dot. produkcji przemysłowej okazały się jednak słabsze od oczekiwań (2,8% r/r wobec 4,3% r/r), co wpisuje się w serie ostatnich, słabszych wskazań makro potwierdzających, iż szczyt koniunkturalny jest już najpewniej za nami. Sam PLN pozostaje jednak „niewzruszony" pozostając w ramach konsolidacji na kluczowych zestawieniach.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z Polski. NBP opublikuje jedynie raport dot. sytuacji na rynku mieszkaniowym w II kw. 2018r. Na szerokim rynku mamy dość ciekawy dzień m.in. z uwagi na szczyt Unii Europejskiej, gdzie inwestorzy skupią się na tematyce Brexit'u oraz Włoch. Popołudniu mamy pakiet danych makro z USA (m.in. Philly FED, wnioski o zasilek, indeks CB).

Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne wokół PLN nie uległy większej zmianie. Złoty pozostaje w ramach szerszego zakresu wahań wobec USD oraz EUR.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Interwencje walutowe na niewiele się już zdają. Jen nie przestaje razić słabością
Waluty
Polski złoty pozostanie mocny w drugim kwartale
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty warto teraz stawiać?
Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę
Waluty
Jakie perspektywy ma polski złoty?