Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trans Polonia odnotuje w tym roku istotne spadki sprzedaży, co przede wszystkim związane jest z malejąca ilością przewozów paliw płynnych w Polsce. To z kolei konsekwencja spadającego popytu na olej napędowy, benzyny i LPG, do czego niewątpliwie przyczyniły się rozprzestrzeniająca się epidemia i spowolnienie gospodarcze. Dodatkowo zniżki zanotowano w przewozach asfaltów i produktów spożywczych. Jedynie transport płynnej chemii nieznacznie wzrósł. Mimo to grupa poprawiła rentowność dzięki działaniom podejmowanym w zakresie usprawniania zarządzania transportem własnym w biznesach: chemii, asfaltów i produktów spożywczych przy jednoczesnym utrzymującym się wysokim kursie euro i niskiej cenie paliwa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Proponuje stronie społecznej odstąpienie od przywilejów pracowniczych wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy. Na to muszą się jednak zgodzić wszystkie związki zawodowe działające w spółce.
W założeniach zarządu nie trafią one jednak na rynek przewozowy, a jedynie na złom. Zdecydowana większość to tabor wysoce wyeksploatowany i w bardzo złej kondycji technicznej. Ponadto część wagonów od lat nie realizuje pracy przewozowej.
Organizacje reprezentujące wykonawców i producentów w sektorze kolejowym domagają się pilnej zmiany obecnego modelu finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Widmo kolejnych zwolnień powoduje, że załoga, poprzez organizacje związkowe, szuka wszelkich możliwych sposobów na uratowanie miejsc pracy i na wyjście spółki na prostą. Szczególnie duże oczekiwania kierowane są w stronę rządu.
Akcjonariusze Wieltonu przegłosowali uchwały dotyczące emisji 10 mln akcji serii E i prawie 3,4 mln akcji serii F bez prawa poboru.
W tym roku pracę ma stracić do 1041 pracowników, a w przyszłym do 1388 osób. Jesienną ubiegłego roku, także w efekcie zwolnień grupowych, pracę straciło 3665 pracowników. Było to rezultatem m.in. systematycznie pogarszającej się kondycji spółki.