Transport

Trans Polonia: Firma przewozi mniej paliw

Po sprzedaży OTP wyniki grupy mogą mocno spaść.
Foto: materiały prasowe

Trans Polonia odnotuje w tym roku istotne spadki sprzedaży, co przede wszystkim związane jest z malejąca ilością przewozów paliw płynnych w Polsce. To z kolei konsekwencja spadającego popytu na olej napędowy, benzyny i LPG, do czego niewątpliwie przyczyniły się rozprzestrzeniająca się epidemia i spowolnienie gospodarcze. Dodatkowo zniżki zanotowano w przewozach asfaltów i produktów spożywczych. Jedynie transport płynnej chemii nieznacznie wzrósł. Mimo to grupa poprawiła rentowność dzięki działaniom podejmowanym w zakresie usprawniania zarządzania transportem własnym w biznesach: chemii, asfaltów i produktów spożywczych przy jednoczesnym utrzymującym się wysokim kursie euro i niskiej cenie paliwa.

Po trzech kwartałach grupa wypracowała 179,2 mln zł przychodów, 34,8 mln zł zysku EBITDA i prawie 8,9 mln zł czystego zarobku. Wkrótce te wyniki mogą jednak istotnie zmaleć za sprawą podpisanej niedawno warunkowej umowy sprzedaży zależnej firmy OTP na rzecz PKN Orlen za 89,2 mln zł. OTP to podmiot specjalizujący się w przewozach paliw, który zapewnia grupie zdecydowaną większość przychodów i zysków. Po trzech kwartałach tego roku sprzedaż w OTP sięgała 103,7 mln zł, a EBITDA – prawie 25,2 mln zł. Teoretycznie otrzymane pieniądze Trans Polonia będzie mogła zainwestować w inne biznesy, ale z tym wiąże się zarówno dodatkowe ryzyko, jak i konieczność sprostania nowej konkurencji. W tym kontekście warto też pamiętać, że spółka kupiła OTP od PKN Orlen na początku 2016 r. za 84,5 mln zł. Wówczas płocki koncern sprzedaż tłumaczył tym, że aktywa transportowe znajdują się poza obszarem jego podstawowej działalności, a transakcja ma na celu wzrost wartości PKN Orlen w długim okresie. Z kolei dla Trans Polonii oznaczało to wówczas możliwość dalszego rozwoju usług transportowych. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.