Transport

PKP Cargo: Inwestorzy chętniej kupują akcje

Po III kwartałach czysta strata grupy PKP Cargo wyniosła 176,3 mln zł – wynika z szacunków podanych przez spółkę.
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Dla porównania w tym samym czasie ubiegłego roku firma wypracowała 98,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto. Pogarszająca się kondycja była konsekwencją systematycznie spadających wolumenów transportowanych koleją ładunków. Spółka szacuje, że po III kwartałach przewiozła 67,8 mln ton towarów. To spadek o 17,5 proc. W podobnym stopniu zmalały też przychody ze sprzedaży. W samym III kwartale wyniki PKP Cargo również były znacznie słabsze niż rok temu. Jeśli jednak zostaną potwierdzone w raporcie okresowym, to będą oznaczały wyjście grupy na plus po fatalnych wynikach wypracowanych w I połowie roku. Prawdopodobnie była to też jedna z przyczyn, czwartkowej zwyżki notowań akcji na GPW, zwłaszcza w końcówce sesji. Na godzinę przed zamknięciem sesji inwestorzy handlowali walorami firmy nawet po 11,36 zł, co oznaczało wzrost kursu o ponad 10 proc.

W tym kontekście warto pamiętać, że kondycja PKP Cargo w dużym stopniu uzależniona jest od sytuacji gospodarczej panującej w naszym kraju. Kilka dni temu Czesław Warsewicz, prezes spółki, wyraził niepokój, że dalsze rozprzestrzenianie się pandemii grozi perturbacjami w przemyśle i na kolei. Jednocześnie ma nadzieję, że sytuacja nie będzie tak zła jak wiosną. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.