Technologie

Ostrożny optymizm w Asseco

Rzeszowska grupa miała udane trzy kwartały. Opowiedziała o perspektywach na 2021 r. i współpracy z Cyfrowym Polsatem.
Foto: materiały prasowe

- Pierwsze trzy kwartały były dla nas bardzo dobrze. Pomogło nam to, że działamy w branży informatycznej, a pandemia przyspieszyła cyfryzację. Z drugiej strony widzimy ostrożność klientów co do realizowania nowych projektów i inwestycji. Nie oznacza to jednak, że  opuszcza nas optymizm  - powiedział podczas wtorkowej wideokonferencji Marek Panek,  wiceprezes Asseco Poland. Zasygnalizował, że bardzo dobrze rozwija się współpraca pomiędzy Asseco a Cyfrowym Polsatem (to od grudnia 2019 r. wiodący akcjonariusz Asseco), co powinno być widoczne w przychodach w 2021 r.

Portfel zamówień informatycznej grupy na cały 2020 r. ma wartość 11,3 mld zł i jest o 12 proc. wyższy niż portfel zamówień na 2019 r., który spółka notowała w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dynamika liczona według kursów walut sprzed roku (dane porównywalne) wynosi natomiast 9 proc.

O portfelu zamówień na 2021 r. zarząd na razie mówić nie chciał.

-  Jest za wcześnie, odniesiemy się do tego podczas omawiana wyników rocznych – zapowiedzieli przedstawiciele Asseco.

Wyniki pod lupą

W III kwartale 2020 r. przychody grupy przekroczyły 2,9 mld zł i były o niespełna 2 proc. wyższe od średniej prognozy analityków. Rok do roku oznacza to ponad 7-proc. zwyżkę, co zważywszy na trudny okres pandemii jest całkiem dobrym wynikiem. Jeszcze wyższą dynamikę w ujęciu rok do roku widać w zakresie zysków. Operacyjny poszedł w górę o niemal 15 proc. do 299,4 mln zł i był o kilka procent wyższy od oczekiwań rynkowych. Z kolei zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 90,9 mln zł i rok do roku wzrósł o niemal 16 proc. Również o kilka procent przebił konsensus.

Narastająco w trakcie trzech kwartałów grupa Asseco Poland wypracowała 8,7 mld zł przychodów (wobec 7,7 mld zł rok temu), zysk operacyjny sięgnął 853 mln zł (wobec 714 mln zł), a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 267,7 mln zł (wobec 238,1 mln zł rok temu).

W okresie 9 miesięcy 2020 r.  skonsolidowana marża zysku EBITDA grupy wynosiła 15,8 proc. (wzrost o 0,5 p.p.), a marża zysku operacyjnego 9,8  proc. (wzrost o 0,6 p.p.). Marża zysku netto wyniosła  z kolei 6,8 proc. wobec 6,6 proc. przed rokiem. Poprawa marży operacyjnej widoczna była w segmentach Asseco Poland i Formula Systems, gdzie wzrosła ona odpowiednio o 1,3 p.p. do 15,4 proc. i 0,9 p.p. do 8,1 proc.

Sektory i przejęcia

Przychody Asseco są  dobrze zdywersyfikowane sektorowo. W trakcie trzech kwartałów 2020 r. przedsiębiorstwa odpowiadały za 38 proc. przychodów, bankowość i finanse za 37 proc., a  instytucje publiczne za pozostałe 25 proc.

Asseco rozwija się zarówno organicznie, jak i poprzez przejęcia. Do grupy w trakcie 9 miesięcy 2020 r. dołączyło kilkanaście nowych spółek. Zarząd zasygnalizował, że nadal aktywnie działa w zakresie M&A i że widzi ciekawe aktywa m.in. w Polsce, ale rozmowy nie są na tyle zaawansowane, aby można było się spodziewać  finalizacji transakcji w najbliższym czasie.

We wtorek przed południem kurs Asseco wynosi 66,9 zł (-0,3 proc).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.