Technologie

W obecnej edycji sześć nowych startupów

Sebastian Kulczyk startuje z trzecią edycją InCredibles – programu mentorskiego dla najbardziej obiecujących startupów. Przy okazji program zmienił formułę. Do współpracy zaproszono organizatorów najważniejszych startupowych konkursów w Polsce, czyli Global Impact Challenge, Start-up Challenge oraz Business Insider Trends Festival.
Foto: Fotolia

– Główna zasada naszego programu pozostaje niezmienna. Dajemy naszym InCredibles dostęp do najlepszych mentorów, praktyków, specjalistów wszystkich obszarów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Szczególny nacisk kładziemy na praktyczne aspekty tworzenia i prowadzenia biznesu. To nasz wkład w budowę konkurencyjnego i nowoczesnego ekosystemu startupowego – skomentował inicjatywę Kulczyk.

Do obecnej edycji wybrano na razie sześć startupów reprezentujących różne sektory gospodarki. Pierwszym z nich i zdecydowanie najbardziej znanym pozostaje Hyper Poland. W 2017 r. zbudował pierwszy polski prototyp pojazdu Hyperloop. Zgodnie z obliczeniami ma on pokonać odległość z Krakowa do Gdańska w 35 minut z prędkością zbliżoną do prędkości dźwięku. W marcu 2019 r. firma zakończyła internetową zbiórkę udziałową, w ramach której pozyskała prawie 1,5 mln zł.

Kolejnym jest wrocławski Bioceltix. Firma opracowuje weterynaryjne leki biologiczne na bazie komórek macierzystych, głównie dla psów, kotów i koni. Obecnie prowadzone są prace nad rozwojem czterech leków biologicznych na bazie mezenchymalnych komórek macierzystych (MSC). Dwa z nich są w fazie optymalizacji procesu wytwarzania i metod kontroli jakości. Bioceltix chce otrzymać zgodę na wytwarzanie badanych produktów leczniczych, a następnie przekazać je do badań klinicznych. Startup otrzymał 5 mln zł dofinansowania w ramach szybkiej ścieżki organizowanej przez NCBR.

Wśród pozostałych projektów znalazły się MakeGrowLab, który tworzy wielorazowe opakowania z pełni biodegradowalnego, opartego na grzybie materiału.

Salesbook jest aplikacją sprzedaży dla handlowców, z której korzystały takie firmy, jak Prudential, Mercedes, BMW czy Innogy.

QNA Technology zajmuje się produkcją koloidalnych, półprzewodnikowych kropek kwantowych, będących alternatywą dla barwników organicznych.

Ostatnim jest ProperGate. Startup opracował aplikację, która usprawnia tworzenie i budowanie dużych inwestycji.

Do pierwszych dwóch edycji programu zgłoszono 729 projektów. Wyłoniono dziesięciu laureatów, którzy otrzymali wsparcie 60 mentorów. Finał trzeciej edycji w listopadzie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.