Technologie

CD Projekt przeskoczył grupę Orlen

Producent gier jest już trzecią co do wartości rynkowej, krajową spółką na warszawskiej giełdzie. Gdzie jest granica wzrostów?
Foto: materiały prasowe

CD Projekt systematycznie awansuje w zestawieniu największych giełdowych spółek. Kilka dni temu przeskoczył spółkę Santander Bank Polska i tym samym stał się czwartą co do wartości firmą na parkiecie. Dziś z kolei po raz pierwszy w historii producent „Wiedźmina" wdrapał się na trzecie miejsce.

Co ciekawe, jego akcje dziś nie drożeją: wręcz przeciwnie kurs lekko spada. Jednak jeszcze mocniej spadają notowania PKN Orlen, a to właśnie ta spółka była do tej pory na trzecim miejscu giełdowego podium. W środę po południu kapitalizacja paliwowego giganta wynosi 31,4 mld zł, a jego akcje tanią o 2,7 proc. Z kolei wartość rynkowa CD Projektu jest o włos wyższa - wynosi obecnie 31,5 mld zł, a kurs spółki spada o niespełna 1 proc.

Trudno porównywać CD Projekt i PKN Orlen. Ta druga spółka ma zdolności do przerobu ponad 35 mln ton ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Jej produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 90 krajów. Z kolei hitem eksportowym CD Projektu jest gra „Wiedźmin", która sprzedała się już w zawrotnej licznej 40 milionów egzemplarzy. Teraz z kolei notowania CD Projektu rosną w oczekiwaniu na debiut jeszcze większej gry - czyli „Cyberpunka". Premiera odbędzie się 17 września. Miała zadebiutować 16 kwietnia, ale w styczniu spółka poinformował, że przekłada premierę o pięć miesięcy.

Koleją spółką do potencjalnego przeskoczenia w rankingu jest PZU, które na razie dzierży pałeczkę wicelidera z wyceną rzędu 34 mld zł. Trudno wyrokować, czy CD Projekt może przebić tę granicę. Ceny docelowe z ostatnich rekomendacji nie wskazują na taki potencjał wzrostowy, ale spółka już nie raz udowodniła, że jej notowania żyją własnym życiem i pozostawiają daleko w tyle wyceny z rekomendacji.

Obecnie największą krajową spółką na GPW jest PKO BP. Jego kapitalizacja wynosi prawie 44 mld zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.