REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Deszcz dotacji dla twórców gier. Akcje drożeją

Niemal trzydzieści projektów zakwalifikowało się do dofinansowania przyznawanego przez NCBR. Dostaną prawie 105 mln zł. Wśród wybranych są też spółki notowane na warszawskim parkiecie.
Foto: AdobeStock

W trzecim konkursie GameINN o dofinansowanie mogli się ubiegać przedsiębiorcy, konsorcja przedsiębiorców oraz konsorcja przedsiębiorców z jednostkami naukowymi. Do NCBR wpłynęło 87 wniosków na łączną kwotę dofinansowania wynoszącą 317 mln zł. Budżet konkursu początkowo wynosił 100 mln zł, ale został zwiększony, dzięki czemu 27 projektom przyznano prawie 105 mln zł dofinansowania. W dwóch poprzednich konkursach programu do NCBR wpłynęły łącznie 162 wnioski na łączną kwotę 421 mln zł.

W najnowszej edycji konkursu dofinansowanie dostało 27 projektów. Autorami kilku z nich są spółki notowane na warszawskiej giełdzie – zarówno na rynku głównym, jaki na NewConnect. W tej pierwszej grupie jest Artifex Mundi oraz T-Bull. Artifex dostanie 4,8 mln zł dofinansowania na stworzenie „ sytemu nowych poziomów rozgrywki do gier typu „match-3". Akcje spółki w poniedziałek rano zyskują 1 proc. Z kolei notowania T-Bulla rosną o prawie 3 proc. Dostanie on dotację w wysokości 4,9 mln zł na tworzenie systemu, związanego z ochroną graczy w cyberprzestrzeni.

Dofinansowanie dostaną też m.in. notowane na NewConnect Draw Distance (czyli dawny iFun4all), 7Levels, ECC Games, Forever Entertainment, The Dust oraz The Farm 51.Akcje Draw Distance drożeją dziś o ponad 2 proc., 7 Levels aż o niemal 12 proc., The Dust zyskuje prawie 3 proc., a The Farm 51 jest na symbolicznym plusie. Gorzej natomiast radzą sobie Forever Entertainment i ECC Games, które wyceniane są teraz niżej niż na piątkowym zamknięciu sesji . Celem programu sektorowego GameINN jest zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora producentów gier wideo na rynku globalnym w perspektywie do 2023 r. Już dziś polski rynek gier rośnie w tempie 10 proc. rocznie. Jego wartość w tym roku przekroczy 2,2 mld zł.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA