Technologie

BioMaxima dopieszcza pierwszy analizator

Lubelska spółka w najbliższym czasie chce sfinalizować przejęcie trzech podmiotów. Zarząd nie wyklucza kolejnych akwizycji.

Henryk Lewczuk, prezes BioMaximy, ujawnia, że celem na 2017 r. jest sprzedaż 100 własnych analizatorów.

Foto: Archiwum

25 listopada odbędzie się walne zgromadzenie, na którym akcjonariusze podejmą decyzję w sprawie połączenia BioMaximy ze spółką Biocorp Polska. Kilka dni temu rada nadzorcza firmy, działającej w obszarze biotechnologii na rynku diagnostyki laboratoryjnej, zgodziła się na nabycie 80 proc. udziałów w dwóch rumuńskich firmach. Zarząd BioMaximy nie wyklucza kolejnych przejęć.

Konsolidacja spółek

W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa zakupu udziałów w Qias Med oraz Istar za łączną kwotę 160 tys. euro. W 2015 r. oba podmioty miały 770 tys. euro przychodów oraz 86 tys. euro zysku netto. Po finalizacji transakcji rozpocznie się proces konsolidacji tych firm z własną firmą Roco Sistem, która już funkcjonuje na tamtejszym rynku. Zarząd planuje wprowadzić tę spółkę na odpowiednik naszego NewConnect na parkiecie w Bukareszcie. Mogłoby to nastąpić najwcześniej w 2018 r. Firma ta rocznie generowałaby około 5 mln zł przychodów. – W rezultatach za IV kwartał będą widoczne już wyniki konsolidacji dwóch spółek rumuńskich oraz Biocorpu. Cały czas rozmawiamy z potencjalnymi spółkami, które moglibyśmy przejąć, jednak obecnie chcemy skupić się na rozwijaniu sprzedaży w tych firmach, które już przejęliśmy – mówi Henryk Lewczuk, prezes BioMaximy. W ramach transakcji połączenia ze spółką Biocorp Polska dotychczasowi jej udziałowcy w zamian za 100 proc. udziałów otrzymają 690 tys. akcji BioMaximy oraz dopłatę 0,20 zł na jedną nowo utworzoną akcję, tj. 138 tys. zł. Nowi akcjonariusze zobowiązują się do niesprzedawania walorów BioMaximy w ciągu 18 miesięcy od walnego zgromadzenia, na którym zostanie zatwierdzone połączenie spółek. Biocorp jest podmiotem rentownym. Na koniec 2015 r. miał 0,3 mln zł zysku netto. W I półroczu zysk netto wyniósł 0,17 mln zł. Dzięki przejęciu lubelska firma zyska specjalizację w produkcji mikrobiologii.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.