Technologie

GPW: CD Projekt wejdzie do indeksu blue chips

Piątek był dniem rankingowym, wyznaczonym przez GPW na potrzeby rocznej rewizji indeksów, której wyniki zostaną ogłoszone w czwartek, 1 marca, i wejdą w życie po sesji 16 marca (czyli pierwsza sesja z nowym składem indeksów odbędzie się w poniedziałek, 19 marca).
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Na podstawie danych z dnia rankingowego GPW określa strukturę akcjonariatu, ale zgodnie z obowiązującą od kilku kwartałów nową metodologią dzień ustalania kapitalizacji w wolnym obrocie jest nieznany i będzie losowo wybrany przez GPW spośród pięciu dni poprzedzających dzień rankingu. Jednak bez względu na to, który dzień zostanie wylosowany, analitycy są pewni, że do WIG20 awansuje wreszcie CD Projekt, którego kapitalizacja przez rok urosła aż o 62 proc., do 10,7 mld zł (free-float wynosi 59 proc.). Producent „Wiedźmina" wypchnie z grona blue chips Asseco, którego kapitalizacja przez ostatnie 12 miesięcy skurczyła się o 17 proc., do 3,7 mld zł (free-float wynosi również 59 proc.). Play tym razem jeszcze musi pozostać w mWIG40.

Analitycy nie mają jeszcze szczegółowych wyliczeń, jak wpłynie to na pasywny popyt i podaż na akcje tych spółek, który zwykle uwidacznia się podczas ostatniej sesji przed zmianą składu indeksów (szczególnie w dogrywce, już po fixingu). Niektórzy twierdzą, że wpływ będzie nieistotny, bo mało jest na GPW funduszy pasywnie zarządzanych, wiernie odzwierciedlających skład indeksów. Ale inni są zdania, że awansowi CD Projektu do WIG20 towarzyszyć będzie podaż jego akcji, bo o ile w indeksie mWIG40 jego waga była wysoka, bo sięgała ok. 9,3 proc., to w WIG20 będzie znacznie mniejsza, w okolicach 3,5 proc., a fundusze pozycjonujące się do WIG20 i mWIG40 mają aktywa o podobnej wartości.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.