Surowce i paliwa

PKN Orlen przejmuje Polska Press

Oficjalnie: paliwowy koncern PKN Orlen kontrolowany przez Skarb Państwa kupuje wydawcę lokalnych i regionalnych tytułów prasowych od niemieckiej grupy Verlagsgruppe Passau Capital.
Foto: materiały prasowe

PKN Orlen przejmie Polska Press, wydawcę 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych ukazujących się w 15 województwach i 500 informacyjno-publicystycznych witryn internetowych – potwierdza płocki koncern paliwowy w komunikacie, dostęp do którego uzyskaliśmy.

Nie ujawniono w nim wartości transakcji.

Polska Press wydaje m.in. „Gazetę Krakowską", „Głos Wielkopolski", czy „Dziennik Bałtycki". Spośród serwisów internetowych największą liczbę realnych użytkowników na poziomie 10,4 mln posiada naszemiasto.pl.

Notowana na giełdzie spółka argumentuje, że w ten sposób realizuje strategię i rozszerza działalność w obszarze mediowym.

„Akwizycja jednej z największych grup wydawniczych w Polsce, w połączeniu z wykorzystaniem kompetencji i potencjału agencji mediowej Sigma Bis oraz spółki Ruch, umożliwi Koncernowi stworzenie elastycznej, spersonalizowanej i kompleksowej oferty, która znacząco poprawi satysfakcję klientów" – podaje Orlen.

„Transakcja wpisuje się w strategiczne plany PKN Orlen w zakresie wzmacniania sprzedaży detalicznej, w tym pozapaliwowej. Poprzez przejęcie Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group, Koncern uzyska m.in. dostęp do 17,4 milionów użytkowników internetu i możliwość pozyskania nowych klientów" - czytamy.

„PKN Orlen, zgodnie ze strategią do 2030 r., będzie rozwijał sprzedaż detaliczną poprzez rozwój nowoczesnych kanałów komunikacji, ekspansję sieci punktów odbioru paczek, digitalizację formatów sprzedaży oraz budowę platformy e-commerce w oparciu o sieć RUCH. Pozyskanie Polska Press wpisuje się w założenia tej strategii w szczególności w zakresie budowy zintegrowanej platformy usług cyfrowych w oparciu o bazę klientów" – podał paliwowy koncern.

- Konsekwentnie poszerzamy obszary naszej działalności. Na bazie Sigma Bis zbudowaliśmy od podstaw profesjonalną agencję mediową, która sukcesywnie zdobywa nowych klientów, w tym komercyjnych. Przejęliśmy spółkę Ruch, co ułatwi nam wejście na rynek nowych punktów sprzedaży i rozwój usług e-commerce. Z kolei dostęp do 17,4 milionów użytkowników portali zarządzanych przez Polska Press, skutecznie wzmocni sprzedaż całej Grupy Orlen, zoptymalizuje koszty marketingowe i umożliwi dalszą rozbudowę narzędzi big data. Podejmujemy działania, które wpisują się w nową strategię PKN Orlen do 2030 r. i będą efektywnie wspierać dynamiczny rozwój sieci detalicznej – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen cytowany w komunikacie.

Władze firmy zapewniają, że powyższe działania przyczynią się do wzmocnienia relacji z klientami oraz przełożą się na zwiększenie zysków osiąganych przez koncern.

„Polska Press posiada bazę wiedzy na temat preferencji klientów, prowadzonych transakcji czy wartości koszyka w odniesieniu do grupy 60,07 proc. użytkowników internetu w całej Polsce. Dzięki temu w ramach Grupy Orlen możliwe będzie utworzenie nowych modeli biznesowych, które pozwolą na lepsze pokrycie geograficzne oraz dopasowanie oferty dla docelowej grupy klientów. Tworzenie wewnętrznych baz danych to kluczowy trend na rynku reklamy, ale również sprzedaży detalicznej" - podano.

„W ramach działalności Grupy Orlen na rynku mediów i reklamy możliwa jest również duża optymalizacja kosztów logistyki. Dla maksymalnego wykorzystania synergii rozważone zostanie stworzenie centrów logistycznych spółki Ruchu przy nowoczesnych drukarniach Polska Press. Do tego należy uwzględnić własne zaplecze drukarskie do pełnej dyspozycji w ramach Grupy Orlen, m.in. w przypadku szeroko zakrojonych akcji marketingowych" – uważają autorzy transakcji.

„Włączenie do portfolio usług podmiotu mediowego w istotny sposób rozszerzy ofertę Grupy Orlen w obszarze reklamy dla klientów zewnętrznych. Akwizycja grupy mediowej, oferującej usługi reklamowe w prasie drukowanej i segmencie online, przyczyni się do wygenerowania dodatkowych oszczędności z tytułu zakupu reklam" – czytamy ponadto.

W 2019 r. Polska Press miała 398,4 mln zł przychodu.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.