Surowce i paliwa

JSW, PGG: metan z kopalń problemem

Wycieki metanu z polskich kopalń są bardziej szkodliwe dla klimatu niż emitująca najwięcej CO2 w Unii Europejskiej Elektrownia Bełchatów – wynika z najnowszego raportu think tanku energetycznego Ember.
Foto: materiały prasowe

Według danych Instytutu Ochrony Środowiska dwie polskie spółki – Jastrzębska Spółka Węglowa i Polska Grupa Górnicza – odpowiadały za odpowiednio 50 proc. i 40 proc. wycieku metanu z czynnych polskich kopalń. Kopalnia Budryk, należąca do JSW, jest największym pojedynczym emitentem metanu z kopalni węgla w Europie, a jej wycieki powodują ponad dwukrotne zwiększenie śladu klimatycznego wydobywanego z niej węgla.

Komisja Europejska pracuje właśnie nad strategią metanową i do końca 2021 r. planuje przedstawić rozwiązania, które mogą mieć znaczący wpływ na polskie kopalnie węgla, nakładając dodatkowe obostrzenia i regulacje dotyczące emisji metanu kopalnianego. – Wzywamy UE, aby w swojej strategii metanowej przyjęła środki w celu szybkiego ograniczenia wycieku metanu z kopalń w Europie, a także z zagranicy – zwłaszcza w odniesieniu do węgla wydobywanego na potrzeby hutnictwa, który będzie się wolniej wycofywać – apeluje Dave Jones, starszy analityk Ember.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.