Surowce i paliwa

LW Bogdanka, ZE PAK. Mniejszy popyt na czarną energię

Węglowe spółki zanotowały mocny spadek wyników finansowych.
Foto: Adobestock

Na polskim rynku utrzymują się wysokie zapasy węgla kamiennego przeznaczonego dla energetyki zawodowej. Jak podaje Lubelski Węgiel Bogdanka, na koniec III kwartału zapasy te sięgnęły 6,7 mln ton, czyli o 2,3 mln ton więcej niż przed rokiem. Drastycznie spadła za to sprzedaż miałów węglowych – po trzech kwartałach tego roku wyniosła 18,4 mln ton, podczas gdy w tym samym okresie 2019 r. było to 22,9 mln ton. Było to spowodowane najpierw ciepłą zimą i wysoką produkcją farm wiatrowych, a następnie zmniejszeniem krajowego zużycia energii w wyniku pandemii koronawirusa.

Sytuacja ta dotknęła także Bogdankę, której udział w dostawach węgla dla energetyki zawodowej sięga 27 proc. Spółka dodatkowo w ostatnich miesiącach zmagała się też z problemami geologicznymi w swojej kopalni, co wpłynęło na poziom wydobycia i osiągane wyniki. Sam III kwartał Bogdanka zakończyła pod kreską, osiągając 1,8 mln zł straty netto. Po trzech kwartałach miała 34,8 mln zł zysku netto – o 87 proc. mniej niż przed rokiem. Zarząd Bogdanki przekonuje, że po okresie spowolnienia nastąpiła już normalizacja popytu na węgiel energetyczny i powrót do poziomów sprzedaży notowanych w poprzednich latach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.