Surowce i paliwa

Lotos: Ekologiczne projekty w rafinerii

Budżet trzech przedsięwzięć opiewa na ponad 200 mln zł.
Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Lotos już zakończył lub lada chwila zakończy trzy duże inwestycje związane z ochroną środowiska o łącznej wartości 205 mln zł. W ramach budowy w gdańskiej rafinerii nowego nalewaka bramowego (ma ułatwić logistykę paliw) uruchomiona zostanie instalacja VRU służącą do odzysku oparów lotnych związków organicznych powstających przy napełnianiu cystern paliwami. Zastosowane technologie pozwalają na oczyszczenie w 99,9 proc. wydostających się oparów.

Kolejny ekologiczny projekt to węzeł odzysku wodoru, który będzie miał za zadanie wyizolowanie wodoru, gazu LPG i benzyny lekkiej z funkcjonującej w rafinerii sieci gazu opałowego. – Dodatkowy wodór zostanie skierowany do procesów rafineryjnych, a LPG i benzyna lekka na rynek. Powstały deficyt w bilansie energetycznym rafinerii uzupełniony zostanie zakupem dodatkowego gazu ziemnego z sieci zewnętrznej – informuje biuro prasowe Lotosu. Dodaje, że dzięki temu możliwe będzie obniżenie emisyjności spalanego w rafinerii paliwa zarówno pod kątem CO2, jak i zanieczyszczeń energetycznych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do treści parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.