Surowce i paliwa

Spółki muszą jeszcze bardziej zabiegać o ochronę środowiska

Mimo wielu podejmowanych w kraju i na świecie działań zmierzających do większej niż dotychczas ochrony środowiska część spółek z WIG20 zdaje się niewiele w tym zakresie robić.
Foto: Adobestock

Obowiązujące w Unii Europejskiej i Polsce regulacje zobowiązują podmioty korzystające ze środowiska naturalnego i wprowadzające do niego zanieczyszczenia do ponoszenia ściśle określonych opłat. Co do zasady są one proporcjonalne do sposobu i skali ich oddziaływania na środowisko. I tak z ustawy – Prawo ochrony środowiska wynika obowiązek ponoszenia opłat z tytułu wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza oraz składowania odpadów. Z kolei ustawa – Prawo wodne nałożyła obciążenia finansowe z tytułu poboru wód i wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi.

Mimo że obowiązujące regulacje funkcjonują już na rynku jakiś czas, a wiedza i podejmowane działania w zakresie ochrony środowiska wydają się powszechne, to część firm podchodzi do tego tematu bez większego zaangażowania. Tak przynajmniej wynika z ankiety przesyłanej do spółek, których akcje zaliczane są do WIG20. Na nasze pytania dotyczące wysokości opłat środowiskowych i inwestycji związanych z ochroną środowiska część firm nie odpowiedziała w ogóle, a część tak zdawkowo, że niewiele z ich odpowiedzi wynika.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do treści parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.