Surowce i paliwa

Unimot odkupi stacje od Orlenu

Konsekwencją fuzji koncernów paliwowych może być przejęcie części ich obiektów przez inne firmy.

Część stacji paliw działających obecnie pod marską Orlen może zmienić szyld na Avia.

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Avia International, stowarzyszenie, do którego należy m.in. Unimot, zaproponowała PKN Orlen odkupienie części jego stacji paliw. Chodzi o te obiekty, które mogą być przeznaczone do sprzedaży w wyniku decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej udzielenia zgody na fuzję płockiego koncernu z Lotosem. – Przejęcie dużego pakietu stacji znacząco przyspieszyłoby rozwój marki Avia na terenie Polski, dlatego ze względu na wielkość potencjalnej transakcji spółka Unimot jest gotowa stworzyć konsorcjum firm z pozostałymi członkami stowarzyszenia Avia, które wesprze Unimot w przeprowadzeniu takiego odkupu – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu i jednocześnie członek komitetu zarządzającego Avia International.

Trudne negocjacje

Z kolei Mario Tonini, dyrektor zarządzający Avia International, przypomina, że podobną transakcję podmiot ten przeprowadził w Niemczech we wrześniu tego roku, przejmując 155 stacji paliw od firmy Tessol Kraftstoffe. – W tamtym przypadku zawiązaliśmy konsorcjum dziesięciu członków stowarzyszenia Avia i wspólnie wygraliśmy przetarg na przejęcie stacji paliw, dlatego mamy już doświadczenie w tego typu transakcjach i możemy je teraz wykorzystać na rynku polskim – twierdzi Tonini. Avia International zrzesza obecnie około 3,2 tys. stacji paliw, z czego prawie 50 jest zlokalizowanych w Polsce. W jej ramach działają również importerzy, producenci i hurtownicy paliw. Obecnie marka Avia obecna jest w 15 europejskich krajach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.