Surowce i paliwa

Prairie Mining: projekt miedziowy na Grenlandii

Notowana na rynku głównym GPW spółka Prairie Mining zawarła z Greenfields Exploration (GEX) umowę earn-in w celu nabycia do 80 proc. udziałów w projekcie Arctic Rift Copper (ARC) położonym na Grenlandii. Na początku dzisiejszej sesji akcje Prairie drożały nawet o ponad 17 proc., do 1,068 zł.
Foto: Adobestock

Obszar koncesyjny projektu to 5 774 km kw. i - jak podano - zidentyfikowano tam priorytetowy obszar o powierzchni około 640 km kw. z nieodległym w czasie potencjałem eksploracyjnym (Anomalia Minik), który charakteryzuje się najwyższą zawartością miedzi.

- Projekt ARC jest pierwszym krokiem Prairie w kierunku obszaru metali energetycznych. Miedź stanowi integralną część transformacji energetycznej, przy czym przewiduje się, że zużycie miedzi w ciągu najbliższych 25 lat przekroczy dotychczasowe wydobycie. Transakcja umożliwia Prairie zdobycie przewagi, jako pierwszego podmiotu na rynku w obszarze, który naszym zdaniem jest bogatym, ale praktycznie niezbadanym nowym zagłębiem. Jest to obszar o istotnym znaczeniu metalogenicznym położonym w przyjaznej górnictwu jurysdykcji, w której doświadczony grenlandzki zespół eksploracyjny wykorzysta najnowocześniejsze metody poszukiwawcze, aby zmaksymalizować potencjał odkrycia światowej klasy złoża miedzi, w możliwie krótkim terminie – mówi Ben Stoikovich, dyrektor generalny Prairie.

Umowa przewiduje, że w ciągu trzech lat spółka kupi 51 proc. udziałów w projekcie za 3,5 mln dolarów australijskich, kolejne 19 proc. udziałów w ciągu 4 lat za 3,5 mln dolarów australijskich, a w ciągu 5 lat 10 proc. udziałów za 3 mln dolarów australijskich.

W celu zapewnienia finansowania dla nowej oraz dotychczasowej działalności, Prairie zamierza dokonać emisji nowych akcji, przy czym prawo zapisu na nowe akcje (prawo poboru), będą mieli dotychczasowi akcjonariusze w proporcji jedna nowa akcja na dziesięć posiadanych istniejących akcji, po cenie 0,25 dolara australijskiego (0,72 zł) za jedną nową akcję. Celem spółki jest zebranie łącznie, przed odliczeniem kosztów emisji, kwoty 5,8 mln dolarów australijskich. Dniem prawa poboru będzie 5 listopada 2021 r.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.