Surowce i paliwa

PGNiG inwestuje w stacje CNG i LNG

Do końca roku koncern chce uruchomić 23 ogólnodostępne obiekty, w których będzie można zatankować paliwa alternatywne. Dziś ma ich 17.

PGNiG, na którego czele stoi Paweł Majewski, ocenia, że w perspektywie najbliższych lat możliwy jest szybki rozwój rynku paliw transportowych opartych na biometanie.

Foto: materiały prasowe

Jeszcze w tym roku infrastruktura grupy kapitałowej PGNiG do tankowania pojazdów mechanicznych paliwami alternatywnymi, zwłaszcza zasilanych gazem ziemnym w formie sprężonej (CNG) i skroplonej (LNG), ma być istotnie rozbudowana. „W związku z realizacją obowiązków wynikających z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych Polska Spółka Gazownictwa z grupy PGNiG prowadzi budowę 23 stacji tankowania CNG (w tym dwóch stacji L-CNG z modułem tankowania LNG). PSG czyni starania, aby budowa tych stacji zakończyła się w 2021 r." – informuje nas biuro public relations giełdowej firmy.

Przyszłość w biometanie

Nowe stacje CNG powstaną w dużych miastach, w których PGNiG nie jest jeszcze obecne z detaliczną ofertą tego paliwa. Z kolei dystrybutory do tankowania LNG zostaną zainstalowane w Koszalinie i Zielonej Górze. To m.in. konsekwencja tego, że w obu miastach CNG będzie wytwarzane nie w oparciu o gaz sieciowy – tak jak w pozostałych lokalizacjach – lecz dzięki dostawom LNG. W tej sytuacji łatwiej i taniej jest również zainwestować w dystrybutor gazu skroplonego. Do tego dochodzi rosnący popyt na paliwo LNG, szczególnie w transporcie dalekobieżnym, oraz oczekiwania zgłaszane przez operatora handlowego stacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.