MOL Group chce utrzymać wydobycie

Koncern zamierza rocznie przeznaczać na poszukiwania i wydobycie gazu i ropy około 500 mln USD. Dodatkowo rozważa przejęcia kolejnych aktywów

Publikacja: 24.09.2019 05:10

MOL Group chce utrzymać wydobycie

Foto: Adobestock

W najbliższych latach jednym z podstawowych celów zarządu MOL Group w biznesie poszukiwań i wydobycia gazu i ropy jest utrzymanie produkcji na poziomie około 110 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy) dziennie. – Naturalny spadek na naszych starszych złożach (w Europie Środkowo-Wschodniej i Rosji) zostanie zrekompensowany działaniami w nowych obszarach, np. z aktywów pochodzących z regionu Kurdystanu w Iraku – informują „Parkiet" przedstawiciele MOL Group.

Koncern zabiega też o nowe koncesje poszukiwawcze. Ostatnio pozyskał dwa tego typu pozwolenia w Chorwacji. Dodatkowo jest w trakcie przygotowań do kolejnej tury licytacji koncesji na Węgrzech. Niezależnie od tego nad Balatonem kontynuowane są poszukiwania, które niedawno przyczyniły się do odkrycia trzech płytkich złóż gazu. Podobny sukces zanotowano w Chorwacji. – W dalszym ciągu prowadzimy działania poszukiwawcze w Norwegii, gdzie do końca roku mamy zaplanowane jeszcze dwa odwierty. Podobne działania prowadzimy w Pakistanie i Egipcie – twierdzi MOL.

Duże inwestycje

Duża aktywność Węgrów na różnych rynkach jest możliwa m.in. dzięki odpowiednio dużemu budżetowi inwestycyjnemu. Coroczne wydatki na poszukiwania i wydobycie określono na około 500 mln USD. – Na razie wydatki inwestycyjne zostały przeznaczone na projekty rozwojowe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – w większości na optymalizację produkcji oraz renowację istniejących już odwiertów. W Wielkiej Brytanii trwa wymiana rurociągu Scolty & Crathes, również w regionie Kurdystanu w Iraku trwają prace rozwojowe – informuje MOL. Dodaje, że dużą część pieniędzy przeznaczono na poszukiwania, w tym na wykonanie nowych odwiertów, w Norwegii i na Węgrzech.

PARKIET

Niezależnie od tego koncern myśli o kolejnych akwizycjach. Przypomina, że jednym z jego celów jest zabezpieczenie odpowiedniego poziomu udokumentowanych zasobów ropy i gazu. Chodzi zwłaszcza o określane według międzynarodowej terminologii rezerwy 2P. – Nasze obecne portfolio umożliwia nam to tylko do pewnego stopnia, dlatego szukamy również możliwości rozwoju nieorganicznego. Grupa MOL koncentruje się na istniejących hubach i pobliskich obszarach – podaje koncern.

Zyskowna działalność

W 2018 r. średnie dzienne wydobycie wynosiło w firmie 110,6 tys. boe. Z kolei w I półroczu tego roku wzrosło do 113,6 tys. boe. Był to wynik przekraczający wstępne założenia spółki. Lepsze wyniki od oczekiwanych były głównie rezultatem: optymalizacji produkcji na starszych złożach, w celu spowolnienia naturalnego spadku wydobycia, i wzrostu produkcji z stosunkowo niedawno uruchomionej eksploatacji ze złoża Catcher w Wielkiej Brytanii. Co więcej, koszty wydobycia wyniosły jednie 6,1 USD na boe. Dzięki temu w I półroczu w segmencie poszukiwawczo-wydobywczym MOL osiągnął 553 mln USD zysku EBITD, co stanowiło połowę tego wyniku wypracowanego na całej działalności.

Surowce i paliwa
Enea kupi mniej węgla od Bogdanki
Surowce i paliwa
Orlen obniży wartość majątku petrochemicznego o 10,2 mld zł
Surowce i paliwa
Dla JSW szykuje się trudny rok
Surowce i paliwa
Ceny paliw będą zwyżkować
Surowce i paliwa
Nie ma nowych władz, nie ma podwyżek płac
Surowce i paliwa
Grupa CEZ rozpoczyna dezinwestycję w Polsce, chce sprzedać cztery polskie spółki